RT: „Interesi elita protiv ljudskih prava“? UN upozorava na brzopleto ukidanje mera ograničenja, dok je broj smrtnih slučajeva prešao 300.000
Globalni broj smrtnih slučajeva od pandemije Kovid-19 prešao je 300.000, prešavši još jednu mračnu prekretnicu dok su Ujedinjene nacije izrazile zabrinutost da se mere ograničenja prebrzo ukidaju, upozoravajući na „drugi talas“ virusa.
Premašivši ukupno 300.000 smrtnih slučajeva i približivši se broju od 4,5 miliona slučajeva širom sveta, prema podacima koje je sakupio Univerzitet Džons Hopkins, epidemija se i dalje širi svetom u oko 188 zemalja, svakodnevno inficirajući desetine hiljada ljudi. Najnoviji podaci su se našli i u novom upozorenju visokog komesara UN-a za ljudska prava Mišel Bačelet, koja je saopštila da zemlje koje prebrzo ukidaju mere ograničenja rizikuju ponovnu pojavu virusa.
"Ako pogođena zemlja prebrzo izađe iz mera ograničenja, postoji opasnost da se drugi talas, koji bi koštao mnogo više života, pokrene ranije i destruktivnije nego što bi to inače bio slučaj", rekla je Bačelet.
Pozivajući na zaštitu "manje privilegovanih ili marginalizovanih zajednica", komesar je takođe saopštila da će se virus "vratiti svima" ako nacionalni odgovori budu vođeni "interesima određene elite", dodajući da "politika ili ekonomija" ne bi trebalo da budu ispred ljudskih prava.
Vodeće u svetu po broju smrtinih slučajeva i zaraženim, SAD nude jedan simboličan slučaj tenzije koju Bačelet opisuje, kako su se mere ograničenja uvedene u više desetina država odrazile na ekonomiju, zbog čega je na hiljade ljutitih stanovnika i vlasnika preduzeća izašlo na ulice u znak protesta .
Brojne druge žarišne tačke koronavirusa takođe ukidaju mere ograničenja - uključujući Francusku, Italiju i Španiju, jedne od najteže pogođenih zemalja u Evropi. Blokiranje Indije, koje obuhvata većinu stanovništva od 1,3 milijarde, takođe bi trebalo da prestane 17. maja. Iako se svaka zemlja suočava sa istim virusom, uslovi se drastično razlikuju od zemlje do zemlje, što sugeriše da ne postoji jedinstven odgovor.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- Groblje u Sao Paolo u Brazilu, foto: © Reuters / Amanda Perobelli/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...
Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...
Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...
Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.
Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.