BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Može li Japan tužiti SAD za bacanje nuklearnih bombi“: Odluka Misurija da tuži Kinu zbog pandemije oslobađa poplavu neprijatnih pitanja

RT: „Može li Japan tužiti SAD za bacanje nuklearnih bombi“: Odluka Misurija da tuži Kinu zbog pandemije oslobađa poplavu neprijatnih pitanja
22.04.2020. god.

 


Vest da američka država Misuri tuži Kinu i brojne njene državne agencije za štetu prouzrokovanu koronavirusom naišle su na ismevanje po internetu, a mnogi su citirali druge potencijalno sporne istorijske presedane.

Glavni državni tužilac Misurija, Erik Smit podneo je u utorak tužbu protiv Komunističke partije Kine, kao i vlada na lokalnom i pokrajinskom nivou, zajedno s brojnim manjim vladinim agencijama i istraživačkim institutima, a na koje je stavio krivicu za "izazivanje globalne pandemije što je bilo nepotrebno i moglo se sprečiti".

Iako njegove zabrinutosti dele i vlade širom sveta, i 
mnogi drugi žele da krivicu za kolektivni neuspeh radi pogoršanja krize stave na žrtvenog jarca, protivnici ove teorije spremili svoje odgovore, podsećajući na lekcije (ili nedostatak istih) iz istorije.

Neki su odlučili da podsete glavnog tužioca Misurija na njegovu vlastitu istoriju nanošenja patnje hiljadama Indijaca i desetinama hiljada robova dovedenih iz Afrike.




Drugi smatraju da je užasno bombardovanje Hirošime i Nagasakija od strane SAD-a u Drugom svetskom ratu vredno i te kako vredno tužbe.


Međutim, u ovom slučaju, Japan se odrekao prava da podnese tužbu za naknadu štete po uslovima iz San Franciskog ugovora, mada je bilo neuspelih pokušaja grupe od pet preživelih da tuže SAD zbog napada nuklearnim bombama.


U skorijem primeru vrednog istraživanja, jedan korisnik Tvitera je istakao gripu H1N1 koja je u SAD-u prvobitno izbila 2009. godine i na kraju usmrtila preko pola miliona ljudi širom sveta.


Sa svoje strane, Ministarstvo spoljnih poslova Kine tužbu je nazvalo "smešnom", navodeći da joj nedostaje "pravna ili činjenična osnova". Takođe se dodaje da mere protiv koronavirusa koje je preduzela kineska vlada "ne podležu nadležnosti američkih sudova".

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: (left). © AP Photo/Jeff Roberson. The bombing of Nagasaki (right). © Wikipedia / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »