BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Usavršeni Su-57 imaće ogroman izvozni potencijal i otvoriće put avionima 6. generacije“

RT: „Usavršeni Su-57 imaće ogroman izvozni potencijal i otvoriće put avionima 6. generacije“
26.11.2019. god.


Najnapredniji ruski vojni avion pete generacije Su-57, trebao bi postati ne samo buduća okosnica nacionalnih vazduhoplovnih snaga, već i veliki uspeh na međunarodnom tržištu, pod uslovom da tehnologija brzo sazre.

Tokom avionske izložbe MAKS u blizini Moskve ove godine, "Suhoj" je prvi put predstavio izvoznu verziju svog vodećeg projekta, a u novembru su se pojavile fotografije ruskog aviona koji ulazi u serijsku proizvodnju, što je glavna prekretnica za svaki složeni sistem oružja.


foto: © RIA Novosti / Evgeniй Biяtov

RT je razgovarao sa ekspertom za odbranu Vadimom Lukaševičem, bivšim inženjerom aviona "Suhoj", koji kaže da avion ima potencijal da bude glavni hit na tržištu.


„Jednom kada Su-57 dostigne fazu u kojoj ispunjava sve zahteve za borbenim avionom 5. generacije i ako se pokaže da je dobar, potencijal za izvoz biće zaista ogroman“, rekao je on.


Raspon potencijalnih kupaca je velik s obzirom na to da je u ovom trenutku jedina konkurentska ponuda "Lokid Martina", avion F-35. SAD su veoma ljubomorne na to kome se sve odobrava prodaja aviona, tako da je 
potencijalni ruski klijent svaka zemlja koja nije na vašingtonskoj zelenoj listi sa dovoljno dubokim džepovima da plati.

Ovo je posebno tačno, jer se čini da je ispadanje sa te liste prilično lako ovih dana, što može potvrditi i članica NATO-a Turska. Ankara je izbačena iz programa F-35, kao kazna za kupovinu ruskog PVO sistema S-400.

Lista zemalja koje bi možda želele imati napredni višenamenski borbeni avion iz Rusije kreće se od tradicionalnog operatora ruskog oružja Indije, do nekoliko zemalja u Latinskoj Americi, do Egipta, UAE, Pakistana i Indonezije.

Pugačeva kobra dobra je ne samo tokom vazdušnih prikaza

Takođe postoji velika tehnološka razlika između F-35 i Su-57 koja odražava dva različita pristupa vazdušnoj borbi. Amerikanci su svoj avion dizajnirali kao platformu za oružje dugog dometa, visoko integrisanog sa širom ratnom arhitekturom. Ruska škola gradnje aviona uvek je pomno obraćala mogućnosti bliske borbe i postigla je mnogo u tom pogledu, prema Lukaševiču.

"Ruski motori sa mogućnošću nagiba potiska i druga tehnologija koja omogućava izvođenje spektakularnih akrobatskih manevara nisu dobri samo za aeromitinge. Rekao bih da ruski avioni, uključujući Su-57, nemaju analoga u bliskoj borbi."


 

 
Pitanje šta bolje funkcioniše u određenom sukobu, američko prikriveno stelt gađanje ili ruska bliska borba, diskutabilno je. Ali snažne karakteristike Su-57 svakako mogu doneti dobre prodajne bodove.

Naravno, postoji još nešto. Avioni koje će ruske vazduhoplovne snage primati u narednih nekoliko godina neće imati motor namenjen modelu.

U vreme koje će doći ruski borbeni piloti, servisne posade i vojni planeri testiraće novu letelicu u praksi, dok će inženjeri u "Suhoju" koristiti povratne informacije za doradu aviona.

"Su-57 ima dug put, a veliko je pitanje da li nam tehnološka sposobnost omogućava usavršavanje borbenog aviona", rekao je on. Rusko ministarstvo odbrane će tada želeti da naručuje avione iz fabrike dok „flota vazduhoplovnih snaga ne bude zasićena“.

„Tada se međunarodnom tržištu može ponuditi nešto jednostavnija i jeftinija varijanta“, dodaje Lukaševič.


Su-57 tokom vazduhoplovnog sajma "MAKS 2019", © RIA Novosti / Vladimir Astapkovič

Nema preskakanja generacije

Scenarij je zasnovan na pretpostavci da rusko rukovodstvo odluči da pojača svoju vojnu sposobnost pre nego što pojača donju liniju izvoza oružja.
 
Izbor možda i nije toliko jasan, imajući u vidu da Su-57 svake dodatne godine pre masovnog stavljanja u promet je i dodatna godina za takmičenje sa konkurencijom. Kina već poseduje dve letelice pete generacije, "Čengdu" J-20 i "Šenjang" FC-31, iako zemlja mora prevazići mnoge iste izazove kao i Rusija, počevši od izrade motora dovoljno dobrog za takve avione.

Nekoliko drugih država poput Indije, Pakistana i Turske imaju svoje programe, mada nijedan nije tako napredan kao ova tri lidera. SAD sa svoje strane već „opisuju koncept za šestu generaciju“.

Dakle, brzo poliranje Su-57 je pitanje od vitalne važnosti.

"Šta god ljudi rekli, niko ne može jednostavno da preskoči čitavu generaciju."

Izvor: Vostok / RT 



  • Izvor
  • Su-57 na vazduhoplovnom sajmu „MAKS 2019“, foto: © RIA Novosti / Vladimir Astapkovič/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »