BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kakav bi mogao biti odgovor Rusije na testiranje zabranjenih raketa od strane SAD-a*

RT: Kakav bi mogao biti odgovor Rusije na testiranje zabranjenih raketa od strane SAD-a*
24.08.2019. god.


Rusija je saopštila da neće sedeti skrštenih ruku nakon što su SAD testirale raketu koja je zabranjena Sporazumom o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa. Kao odgovor, Moskva ima keca u rukavu i neće trebati da ulazi u trku naoružanjem u stilu Hladnog rata, navode vojni analitičari za RT.

Vašington koji više nije vezan ključnim Sporazumom, nakon što ga je jednostrano napustio, nedavno je testirao kopnenu verziju svoje krstareće rakete "Tomahavk".


U petak je predsednik Vladimir Putin rekao da se ne zalaže za sveopštu trku u naoružanju, ali je naredio vojsci da proceni i pronađe recipročne odgovore. Stoga, šta Rusija onda verovatno ima na raspolaganju kako bi se suprotstavila novonastaloj pretnji?



Viktor Murahovski, vojni analitičar i oficir u penziji, podseća da je postoji niz oružja čije su sposobnosti namerno smanjene da bi se ispunili zahtevi iz Sporazuma, a kojim su zabranjene rakete dometa od 500 do 1000 km (kratkog dometa) i od 1.000 do 5.500 km (srednjeg dometa).

„Postojeći ruski sistem `Iskander`, koji koriste raketne snage naših kopnenih trupa, imao je ograničenje dometa [prema Sporazumu],“ rekao je on za RT. Njegov domet je „veštački smanjen na ispod 500 km, odnosno na 480 km, da budemo precizniji. Sada, kada nestanu prepreke, ništa ne sprečava naše dizajnere oružja da ožive svoje tehnološke osnove“.


Raketni sistem "Iskander", foto: © RIA Novosti


To bi u suštini značilo da se domet projektila može povećati.


Ovo je najjeftinije, najefikasnije i istovremeno asimetrično rešenje.


Raketa "Kalibar", foto: © RIA Novosti / Ministarstvo odbrane

Mihail Hodarenok, penzionisani pukovnik snaga PVO, kaže da bi Rusija takođe mogla da pokuša da obnovi taktičke raketne jedinice koje su se ranije raformirale u okviru Sporazuma.

"Na primer, biće postavljeno nekoliko raketnih brigada naoružanih krstarećim raketama na kopnu i cela stvar neće premašiti postojeći vojni budžet", kaže Hodanerok.

Vojni ekspert takođe veruje da bi Moskva uskoro mogla da izbaci krstareće rakete slične "Tomahavku". Najvjerovatniji kandidat je pomorska raketa "Kalibar-NK", koja se već koristila u borbi protiv terorista u Siriji.

„Pored toga Rusija će u bliskoj budućnosti obelodaniti o novom raketnom sistemu sa krstarećim raketama kopnenog baziranja na kopnu“, dodaje Hodanerok.

Izvor: Vostok / RT 


  • Izvor
  • Sistemi „Iskander“ tokom vežbe, foto: © RIA Novosti / Sergeй Pivovarov / Sergeй Orlov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »