BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Saveznici ili rivali? Pompeo došao u Indiju sa vrećom ponuda „slobode“ koje se ne odbijaju

RT: Saveznici ili rivali? Pompeo došao u Indiju sa vrećom ponuda „slobode“ koje se ne odbijaju
26.06.2019. god.


Visoki američki diplomata sleteo je u Nju Delhi, sa ciljem da izvrši pritisak na indijsku vladu da ne nabljavlja ruske PVO sisteme S-400 i kinesku "Huavej" mobilnu tehnologiju u korist "boljih" vojnih i trgovinskih sporazuma sa Vašingtonom.

Širenje saradnje u oblastima energetike, avijacije, kosmosa i odbrane biće na vrhu dnevnog reda državnog sekretara Majka Pompea tokom njegove trodnevne posete Indiji, saopštio je Stejt department, u trenutku kada je njegov šef sleteo u Nju Delhi.


Očekuje se da će Pompeo izvršiti pritisak na Indiju po nizu pitanja, uključujući sporazum o raketnoj odbrani sa Rusijom u vezi sistema S-400, kupovine iranske i venecuelanske nafte, kao i ograničavanje pristupa kineskom "Huaveju" ogromnom južnoazijskom tržištu koje Vašington žudno želi da zazume.


Međutim, dok Pompeo donosi torbu punu američkih stvari za diskusioni sto, Indija je u poslednjih nekoliko meseci jasno stavila do znanja da se neće pokloniti pritisku SAD-a na račun sopstvenih strateških ciljeva, bez obzira koliko primamljive ponude mogu biti.


"Demokratska" vojna tehnologija

Uprkos teškim rečima iz Vašingtona, vlada Narendre Modija i dalje očekuje da neće biti obuhvaćena sankcijama u skladu sa Zakonom o suprostavljanju protivnicima SAD-a sankcijama (CAATSA), kojim su SAD više puta zapretile, odnosno, da će uvesti sankcije ako Nju Delhi nastavi sa svojom kupovinom ruskih PVO sistema u vrednosti od pet milijardi dolara.

Vašington je spreman da kao šargarepu, ponudi Indiji neke od svojih vojnih tehnologija - "Patriot" i "THAAD" raketne sisteme, kao alternativu za ruske. SAD takođe žele da prodaju borbene avione Indiji, od Boingovog "F / A-18" i Lokid Martinovog "F-21" (nadogradnja F-16) do potencijalno čak i F-35 borbenih aviona. Indiji je prošle godine dodeljen status "1" Strateškog odobrenja za trgovinu, što omogućava slobodan pristup određenim NATO odbrambenim tehnologijama.

"Osigurati" 5G mrežu

Od Modijeve vlade se takođe očekuje da će braniti učešće "Huaveja" u razvoju pete generacije mobilne mreže u Indiji, uprkos globalnom naporu Vašingtona da ograniči dominaciju kineske firme u 5G tehnološkom sektoru, pod prilično ironičnim "špijunskim" izgovorom.

Predsednik Donald Tramp, koji je zabranio "Huavejove" proizvode i zabranio američkim kompanijama da trguju softverom i komponentama sa kineskom kompanijom, nije krio da SAD žele da osiguraju liderstvo u 5G tehnologiji, a Indija sa populacijom od oko 1,4 milijarde ljudi izgleda kao idealno mesto za početak.

Gas "slobode", ulje i atom

Očekuje se da će Pompeo na svom putovanju uveravati Indiju da krene sa kupovinom nafte i gasa iz SAD-a kako bi se smanjila zavisnost od venecuelanske i iranske nafte, dok Vašington nastavlja da provodi politiku sankcija radi promene režima u tim zemljama.


Pompeo se takođe nada da će se SAD na kraju takmičiti sa Rusijom u civilnoj nuklearnoj sferi, iako su američke kompanije do sada nerado učestvovale u takvim projektima - delom zbog strogih zakona Indije o obavezama dobavljača reaktora u slučaju katastrofa.
 
"Poštena" trgovina
Poseta Pompea će otvoriti put bilateralnim razgovorima između Trampa i Modija kasnije tokom sedmice na sastanku G20 u Japanu. Tramp, koji je u više navrata kritikovao Indiju zbog odbijanja da odobri američkim kompanijama slobodan pristup svojim tržištima, nedavno je suspendovao učešće Indije u programu Opšteg sistema preferencijala, koji je omogućio Nju Delhiju da izvozi preko pet milijardi dolara robe u SAD bez carine. On je takođe uveo carine za čelik i aluminijum. Indija je uzvratila nametanjem recipročnih carina za nekoliko desetina američkih proizvoda.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • foto: © AFP / MONEY SHARMA / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »