BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Plan odbrane EU imaju SAD u njihovom oružju

RT: Plan odbrane EU imaju SAD u njihovom oružju
04.06.2019. god.


Dok se Evropska unija kreće ka izgradnji stvaranju vojske, Sjedinjene Američke Države su zapretile da će ostaviti svoje saveznike u nevolji ako Brisel nastavi da insistira na tome da se američki proizvođači oružja izvuku iz dogovora.

Ako EU ne izmeni predložena pravila Evropskog odbrambenog fonda (EDF) i Stalne strukturalne saradnje (PESCO) (inicijativa za stvaranje buduće vojske EU), Brisel će to možda morati uraditi bez američkog oružja ili pomoći NATO-a, saopštio je visoki funkcioner Stejt departmenta, navodi španski "El Pais".

Pozivajući se na transkripte sa sastanka 22. maja u Vašingtonu, "El Pais" navodi da je zamenik pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Majkl Marfi rekao grupi evropskih predstavnika za bezbednost da su predložena pravila suviše restriktivna za američke proizvođače i da ih je potrebno promeniti kada se radi o intelektualnoj svojini, transferima tehnologijama i kontroli izvoza.

Navodi se da je Marfi zapretio evropljanima Rusijom, zemljom koja "ima fizičku granicu s EU i predstavlja direktnu fizičku pretnju svim državama članicama" prema njegovim rečima. On je takođe rekao da će svaka bezbednosna kriza koja pogađa EU "neizbežno" zahevati odgovor NATO-a, uključujući zemlje koje nisu članice EU - Kanade, Norveške i verovatno Velike Britanije, kada "Bregzit" stupi na snagu, te da savez možda neće moći pomoći ako trupe NATO-a i EU postanu „manje interoperabilne i u stanju da se ne mogu boriti zajedno“ zbog novih pravila EU.

Ranije prošlog meseca, Pentagon je čak poslao zvanično pismo visokom predstavniku EU za spoljnu politiku, Federiki Mogerini u kojem protestuje protiv novih propisa.

Dok se interoperabilnost zvuči u skladu sa američkim primedbama na planiranu nabavku ruskih PVO sistema S-400 od strane Turske, što je trenutno glavna tačka sukoba između Vašingtona i Ankare, Marfi je izgledao zabrinutiji zbog subvencija evropskim proizvođačima oružja, bojeći se ponavljanja "Airbas" efekta, konglomeratu EU koji je ozbiljno umanjio dominaciju aviona "Boing" u proteklih 50 godina.

"Barem neki od vas razvijaju industrijsku politiku pod maskom bezbednosne politike", rekao je američki predstavnik na sastanku, dodajući da su za evropske proizvođače predviđene zamisli "poput grudve" koje se povećavaju kada se kotrlja nizbrdo.

Međutim, "El Pais" navodi da je američki vojni izvoz u 2016. godini, poslednja godina za koju su bili dostupni podaci, iznosio 135 milijardi evra, u poređenju sa oskudnih 16 milijardi evra iz EU, pitajući se zašto je Vašington toliko zabrinut zbog potencijalne konkurencije.

Na kraju razgovora usledio je ultimatum: ili će EU promeniti svoje restriktivne norme, ili će u slučaju vojnog konflikta industrija oružja zemalja EU i SAD raditi odvojeno.
 
Ranije su SAD zapretile ekonomskim i političkim posledicama EU ako države EU počnu da rade na sopstvenim odbrambenim projektima koji mogu predstavljati pretnju bezbednosti EU.

PESCO je predložen 2009. godine, i na kraju je pristalo 25 od 28 zemalja članica EU. Danska, Malta i Velika Britanija su odustale. Uprkos uveravanjima lidera EU da će dopuniti, a ne zameniti NATO, inicijativa je kritikovana kao suvišna i da stvara potencijal za zaobilaženje vojnog saveza kojim dominiraju SAD.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • foto: © Reuters / Yves Herman / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »