BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kakva diplomatija? 36 zemalja na koje su SAD nasrnule ove sedmice

RT: Kakva diplomatija? 36 zemalja na koje su SAD nasrnule ove sedmice
01.06.2019. god.


Za američku diplomatiju bilo je nekoliko napornih dana, sa nekoliko desetina zemalja koje su primile pretnje, ultimatume i sankcija ove sedmice. A tek je subota.

Meksiko je najnovija meta, koja je podvrgnuta carinama u visini od 5 odsto za svu robu, a koje će se postepeno povećavati svaki mesec po 5 odsto do 25 odsto u oktobru,  dok se ne zaustavi protok migranata iz Latinske Amerike u SAD, a što je ispunjavanje jednog od preddizbornih obećanja predsednika Donalda Trampa. Većina tih migranata nije čak ni iz Meksika.

S druge strane sveta, Indija će biti prisiljena da se suoči sa izborom - da odustane od kupovine ruskih PVO sistema S-400 ili da se suoči sa sankcijama u skladu sa Zakonom o suzbijanju američkih neprijatelja putem sankcija (CAATSA).

Turska se suočava sa sličnim ultimatumom: odustati od S-400 (nešto što je Ankara više puta odbijala) ili izgubiti pristup programu F-35. Ova pretnja ponovljena je u četvrtak od strane Ketrin Vilbarger, vršioca dužnosti pomoćnika ministra odbrane SAD za poslove međunarodne bezbednosti. Ankara je već uložila oko 1,25 milijardi dolara u super-skupi američki avion, ali s mnogo njegovih delova koji se proizvode u Turskoj, te je još uvek otvoreno pitanje ko bi bio veći gubitnik.

Cela Evropska unija mogla bi se suočiti s kaznama ako pokuša da trguje s Iranom koristeći svoj nedolarski humanitarni mehanizam koji za zaobilaženje američkog embarga. Pošto je naporno radila na nuklearnom sporazumu iz 2015. godine sa Teheranom, za koji je više puta potvrđeno da funkcioniše, države članice EU nisu spremne da se odreknu trgovine s Iranom zbog Trampovoh hira, a specijalni predstavnik SAD-a za Iranu Brajan Huk je ponovio pretnje sankcijama u četvrtak na osnosvu Zakona o suzbijanju američkih neprijatelja putem sankcija.

Kuba, ponovo otkriveni žrtveni jarac novostvorenog antisocijalističkog pokreta Trampove administracije, prozvana je zbog pružanja podrške predsedniku Venecuele Nikolasu Maduru. Tokom svoje posete Kanadi u četvrtak, američki potpredsednik Majk Pens je izjavio da Otava mora zaustaviti Havanin "maligni uticaj" na poslove Karakasa - uprkos blagim prigovorima premijera Džastina Trudoa da bi mogao igrati "pozitivnu ulogu" u rešavanju venecuelanske krize.

To su 32 zemlje, kojima je zaprećeno ili su sankcionisane u jednom danu (računajući 28 članica EU). Diplomatija topovskih čamaca u nekoliko godina upakovana je u nekoliko sati Trampovog potpisa u stilu „uzmi iloi ostavi“.

Spominjući Iran, koji „gotovo sigurno“ stoji iza nepodobnog napada na naftne tankere u blizini Perzijskog zaliva, Kinu koja se usuđuje da kupi iransku naftu, Rusiju koja je „verovatno“ ponovo pokrenula nuklearna testiranja niskog intenziteta i Venecuelu, gde je svrgavanje njenog izabranog predsednika jedini dugoočekivani rezultat razgovora sa opozicijom koju će Vašington prihvatiti. Jedva da je prošla sedmica, a da Trampova administracija nije iznela pola tuceta optužbi i pretnji protiv nekog od njih ili svih njih, a ove sedmice, mašina je radila žešće nego ikad.

Evo vizuelne pomoći - svaka zemlja kojoj su SAD zapretile ove sedmice, obojena na mapi.



Američki uticaj, izgrađen decenijama je neporeciv. Čak i njihovi protivnici zavise od američkog dolara i nesumljivo su na milost i nemilost njihovih bezbrojnih vojnih baza širom sveta. Tramp i njegovi jastrebovi bili su više nego voljni da potroše taj kredit tako što su vikali na sve da stanu u red.

U najgorem slučaju, on vuče svet u razorne ratove. U najboljem slučaju, on odbacuje taj uticaj, pokazujući da saveznici i rivali podjednako smatraju da bi ružni razvod mogao biti jedini izlaz iz ovog nasilnog odnosa.


  • Izvor
  • foto: © Global Look Press / Uwe Skrzypczak / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »