BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Evroskeptične partije postigle veliki uspeh na izborima u EU jer je blok postao „problem, a ne rešenje“

27.05.2019. god.


Evroskeptične partije se kreću prema pobedi na izborima za Parlament EU, jer je blok sve više postao da nema nikakvog dodira sa običnim ljudima, navode analitičari i političari za RT, rekavši da je EU sada postala „problem“.

Izlazne ankete pokazuju da su desničarske i evroskeptične partije ostvarile značajan napredak na izborima za Parlament EU, koji su završeni u nedelju. U Francuskoj, Italiji i Velikoj Britaniji, nacionalističke partije čak su prevazišle svoje proevropske rivale. Zeleni i liberali su takođe ostvarili dobre rezultate.


Kao rezultat toga, proevropski blok EPP i Socijaldemokratski savez sada su izgubili svoju kombinovanu većinu.


Poraz biznis stranaka u bloku "nije iznenađujuće kada pogledamo veću sliku", izjavio je za RT Uli Bruekner, profesor evropskih studija na Univerzitetu Stanford u Berlinu.


 
Prema Bruekneru, izborni rezultati predstavljaju ozbiljan izazov briselskoj priči o ujedinjenoj, integrisanoj Evropi.

“U prošlosti smo imali jedan konsenzus o opštem narativu da su evropske integracije kao takve dobre, jer donose mir, stabilnost, prosperitet, a mi se ne slažemo samo oko određenih ideoloških razlika - da li je to dovoljno čisto, da li je dovoljno pošteno, i da li je to samo biznis."


Evroskeptičke stranke su razbile ovaj konsenzus, naglasio je Bruekner, dodajući da politički pokreti širom kontinenta sada vide blok "ne kao rešenje [za Evropu], već kao problem".

Zamah protiv evropskih osnivačkih partija zasigurno se osetio u Francuskoj, gde je Nacionalni front Marin Le Pen tesno pobedila centrističku En Marh, predsednika Emanuela Makrona.

Denis Frančeskin, predstavnik Nacionalnog pokreta u Vašingtonu, izjavio je da uspeh evroskeptičkih partija otkriva rastuće nezadovoljstvo unutar bloka. "Struktura Evropske unije je neuspeh", izjavio je Frančeskin za RT. 

 "Mnoge zemlje su sada shvatile da EU nije rešenje, već da je zapravo problem", navodi Frančeskin.



Političko rivalstvo između rastućeg evroskeptičkog pokreta i probriselskog bloka može se opisati kao "zdrav razum" u odnosu na "globalizam", tvrdi Mekmilian Krah, političar koji pripada alternativi za Nemačku (AfD).



Govoreći o izbornom uspehu koju je postigla njegova partija, Krah je optužio politički establišment svoje zemlje da je otporan na potrebe običnih Nemaca. "Mi imamo svoje korene u ruralnim područjima sa običnim ljudima, a oni imaju masovne medije i velike korporacije", rekao je on.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »