RT: „Prepreka za ulazak u EU“: U Briselu kažu da u Srbiji postoji rizik od „autoritarizma“
„Ako se Srbija nastavi kretati ka autoritarizmu, to može biti ozbiljna prepreka ulasku u EU. Mogući datum za članstvo Srbije u Evropskoj uniji bio je 2025. godine“, navodi se u dokumentu.
Srbija je od 2012. godine kandidat za članstvo u Evropskoj Uniji. Istovremeno, Beograd se zalaže ne samo za evropske integracije, već i za partnerstvo sa Rusijom i Kinom. Srbija takođe ne namerava da se pridruži NATO-u i prizna nezavisnost Kosova. Takav stav izaziva nezadovoljstvo zapadnih političara.
Vulin je dodao da Srbija ima alternativu EU - drugim savezima i narodima koji "sarađuju na ravnopravnoj osnovi".
Za razliku od Zapada, Rusija pošteno tretira želju Srbije da razvija prijateljske odnose sa različitim zemljama. Prema rečima ruskog predsednika Vladimira Putina, pristupanje Srbije Evropskoj Uniji ni na koji način neće uticati na saradnju između Moskve i Beograda.
Dmitrij Abzalov, predsednik Centra za strateške komunikacije, sa svoje strane, podsetio je na jasna kršenja demokratskih procesa u drugim zemljama - kandidatima za pristupanje Evropskoj Uniji, koji iz nekog razloga ne smetaju Briselu.
„Ruska Federacija dosljedno ispunjava svoje obaveze, ono što ne vide u EU. Brisel nema jaku ujedinjenu poziciju. Nije jasno ko je odgovoran za politiku koja se provodi. Postavlja se pitanje: Šta će Evropska Unija dati Srbiji? Velike finansijske pomoći neće biti. Pored toga, nije poznato kako će EU funkcionisati pod novim parlamentom čak i nakon izlaska Velike Britanije “, dodao je on.
U međuvremenu, analitičari Parlamenta EU obraćaju pažnju na "preteranu koncentraciju političke moći" u rukama Aleksandra Vučića. Prema Ustavu Srbije, izvršne funkcije pripadaju vladi na čelu sa premijerom, a uloga predsednika je prilično ceremonijalna. Ali u praksi to nije, primećuju u Parlamentu EU.
Istraživači su uporedili ono što se dešava u Srbiji sa situacijom u Rusiji, gde je Vladimir Putin "nesporni lider", uprkos "promeni uloga" sa Dmitrijom Medvedevom od 2008. do 2012. godine.
- Izvor
- foto: © RIA Novosti / Mihail Klimentьev/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...
Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...
Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...
Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.
Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.