RT: „Previše novca uloženo u rat“: Američka vojna industrija pokreće globalnu vojnu potrošnju
Izvor: Vostok / RT
Globalni vojni izdaci dostigli su svoj vrhunac 2018. godine, a pokretačka snaga ovog povećanja je rastući apetit američkog vojno-industrijskog kompleksa, a ne stvarne pretnje, kažu analitičari.
Drugi bliski prijatelj Vašingtona, Saudijska Arabija je treći po veličini vojni potrošač koji dolazi ispred Indije.
Vašingtonovi saveznici u NATO-u primetili su pritisak iz Sjedinjenih Američkih Država u vezi sa njihovim vojnim troškovima od kada je Donald Tramp došao na vlast u Beloj kući. Maluf veruje da to ima manje veze sa bezbednošću NATO saveza, a više sa interesima američkih proizvođača oružja.
"Mnogo toga ima za cilj da pomogne američkoj vojnoj industriji da ostane ispred svojih konkurenata i zaposli više ljudi", objasnio je on, dodajući da pitanje vojnih troškova ima "jasnu ekonomsku dimenziju".
"Ne postoji dobar razlog" za veći budžet za odbranu, rekao je Ted Siej, bivši američki diplomata i viši konsultant za politiku pri "Britiš Amerikan Sekjuriti Informejšn Kansl" (BASIC). Zapadni strah od uočene „ruske pretnje“ doveo je do destabilizacije evropskog kontinenta, ukazao je on.
Bivši američki diplomata takođe je osudio "besmislenu" formulu NATO-a koja zahteva da države članice potroše dva posto svog BDP-a na odbranu.
U međuvremenu, SAD i njihovi saveznici apsolutno nadmašuju sve zemlje koje smatraju navodnim pretnjama. Samo troškovi SAD-a činili su 36 procenata globalnih svetskih izdataka za odbranu, premašivši tako ukupne rashode sledećih osam zemalja zajedno u 2018. godini. Ukupni vojni troškovi NATO-a činili su 53 procenata globalnih troškova za odbranu.
Rusija je u međuvremenu, pala na šesto mesto tako što je potrošila nekih 61,4 milijarde dolara na vojsku 2018. godine, nakon uzastopnog smanjenja budžeta za odbranu u poslednje dve godine. Međutim, ove činjenice ne sprečavaju najvećeg vojnog potrošača na svetu da optužuje Moskvu da nekako inicira "trku u naoružanju".
U svakom slučaju, najnoviji trendovi pokazuju da je malo verovatno da će svet uskoro videti ublažavanje napetosti na međunarodnoj areni, upozorava Siej.
"Previše ljudi ima previše novca uloženo u rat", rekao je on.
- Izvor
- foto: © Reuters / US Navy /Mass Communication Specialist 2nd Class Z.A. Landers / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...
Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...
Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...
Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.
Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.