BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Iako se NATO brinuo o bezbednosnoj situaciji na Kosovu, nije došlo do sprečavanja nasilja u martu 2004. godine“

„Iako se NATO brinuo o bezbednosnoj situaciji na Kosovu, nije došlo do sprečavanja nasilja u martu 2004. godine“
10.02.2019. god.


Sve procene bezbednosti uoči martovskih događanja 2004. godine na Kosovu i Metohiji bile su pogrešne, kaže bivši komandant Multinacionalne brigade Centar na Kosovu, švedski general Anders Branstorm.


Nešto više od mesec dana uoči godišnjice martovskog pogroma na KiM, Branstrom za „Politiku“ kaže da su bili svesni tenzija koje su postojale tih dana, ali ipak iznenađeni intenzitetom napada jer nisu bili spremni za događaje koji su usledili.

„Iako nismo bili spremni za intenzitet nasilja, uspeli smo da sačuvamo selo Čaglavicu zahvaljujući profesionalnom odnosu vojnika i komandanata brigade. Takođe su nam pomogli dobri ljudi, i Albanci i Srbi“, priča general Branstrom, kojeg list predstavlja kao čoveka koji je odigrao odlučujuću ulogu u sprečavanju potpunog uništenja srpske Čaglavice.

Prema njegovim rečima, iako se NATO brinuo o bezbednosnoj situaciji zajedno sa ostalim članovima međunarodne zajednice, nije došlo do sprečavanja nasilja u martu 2004. godine.

„Od dana kada je naša brigada bila raspoređena na teren 2003. godine, intenzivno smo se fokusirali na cilj da razumemo šta se dešava. Takođe smo naporno radili da budemo spremni na reagovanje ukoliko se nešto loše desi. Nadam se da će u budućnosti međunarodna zajednica moći da obezbedi metode za uočavanje prvih signala eventualnog nadolazećeg nasilja i da reaguje na njega. Procene gotovo cele međunarodne zajednice o situaciji na Kosovu 2004. godine uoči nasilja nisu bile tačne“, priča Branstrom.

On podseća da Švedska nije članica NATO-a, ali da je uprkos tome godinama sarađivala sa Alijansom na mnogim poljima, od kojih je jedno podrška miru.

„Ja sam bio komandant švedskog bataljona na Kosovu tokom 2000. godine, a kada je NATO 2003. ponudio Švedskoj da preuzme odgovornost za jednu multinacionalnu brigadu na Kosovu, bilo mi je drago što mi je poveren položaj komandira brigade“, rekao je Branstrom.

U isto vreme dok se odigravala drama u Čaglavici, priča general, slična situacija odvijala se u Prištini, gde su napadnuta dva stambena bloka u kojima su živeli Srbi.

„Pojedini pripadnici naše brigade uočili su pretnju u Prištini i sproveli operaciju spasavanja tokom noći između 17. i 18. marta, kada su sačuvani brojni životi. Brojni naši vojnici su zbog povreda završili u bolnici“, priča general.

Prema njegovim rečima, osećaj je bio loš u danima nakon nemira na Kosovu 2004. godine, ali je postojala i odlučnost da se uradi sve što je moguće kako bi se fokusirali na najvažniji cilj u tom trenutku — zaustavljanje nasilja i zaštitu srbskog naroda, infrastrukture i kulturnog nasleđa.

„Mislim da većina mojih kolega i prijatelja iz međunarodne zajednice deli moje mišljenje, iako mogu da govorim samo u svoje ime“, dodaje general Branstrom.

Branstrom smatra da NATO i dalje igra značajnu ulogu u održavanju bezbednosti za sve narode na Kosovu.

„Kada to kažem, takođe je važno spomenuti i Ujedinjene nacije, Evropsku uniju i OEBS, među brojnim drugim međunarodnim činiocima“, rekao je general, prenosi Tanjug.


  • Izvor
  • foto: Snimak ekrana / Jutjub/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »