Donalda Trampa u narednim danima očekuju dva važna susreta – samit NATO-a u Briselu i pregovori s ruskim predsednikom u Helsinkiju, piše u članku za „Njujork tajms“ bivša portparolka Stejt departmenta Viktorija Nuland.
Prema njenom mišljenju, šef Bele kuće dužan je da pokaže jedinstvo sa saveznicima kako bi učvrstio svoj položaj na sastanku s „šefom Kremlja“. U protivnom, Alijansa će biti razorena, a Putin će dobiti novu snagu, što će dovesti do slabljenja SAD i njihovih poraza u nadmetanju velikih država, smatra Nulandova.
U zavisnosti od toga kako će američki predsednik otvoriti svoje karte, ovi susreti će ili obnoviti svetsko liderstvo SAD ili će ga zapečatiti, uverena je Viktorija Nuland.
Prema njenim rečima, jedinstvo Severnoatlantske alijanse i „odlučujući pregovori“ s Putinom pokazaće težnju Vašingtona da stane na stranu saveznika i da „pruži otpor strateškim suparnicima“. U protivnom, Tramp bi mogao da protraći svu moć i uticaj Sjedinjenih Američkih Država, „vređajući i deleći“ partnere.
„Sve zavisi od toga kako će predsednik Tramp nastupiti u Briselu i Helsinkiju: kao neko ko, prema rečima njegovog savetnika za nacionalnu bezbednost, teži tome da učvrsti NATO ili kao čovek koji redovno Alijansu naziva 'zastarelom'“, upozorava autorka teksta.
Ona smatra da će Tramp, ako iskoristi sastanak NATO-a, da Moskvi da usaglašeni signal, umnoži mogući efekat, jer će govoriti u ime „desetine slobodnih zemalja, a ne samo Amerike“.
Prema mišljenju Viktorije Nuland, odavno je vreme da se ruski i američki predsednici sastanu. U odnosima dveju zemalja postoji mnoštvo problema čije rešavanje zahteva pregovore na najvišem nivou.
Dolaskom Trampa na vlast, zajednički budžet Alijanse dostigao je 14,4 milijarde dolara. Svih 28 članica NATO-a, osim jedne, povećavaju troškove za odbranu, a 26 povećavaju udeo svog učešća u njegovim misijama, ukazuje autorka.
Predsednik je, kako je istakla, dužan da slavi taj uspeh, da bude uslužan i da ubrza bilateralnu saradnju kako bi pomogao da se pokrije preostali deficit.
Drugi uspeh NATO-a vredan slavlja jeste stvaranje dve nove vojne komande koje će povećati borbenu gotovost i brzinu razmeštanja vojnika Alijanse, napominje Nulandova.
Ovi koraci, čiji je cilj da onemoguće bilo kakve dalje „teritorijalne ambicije Moskve“, treba da učvrste Trampovu poziciju u Helsinkiju. Šef Bele kuće, međutim, rizikuje da izgubi taj adut ako ponovo bude dao na znanje da su saveznici beskorisni gotovani koji Americi nisu potrebni, upozorava Viktorija Nuland.
Prema njenom mišljenju, Putin koji najviše profitira od bilo kakvog neslaganja unutar NATO-a računa na drugu varijantu. Da bi sastanak u Helsinkiju bio potpuno uspešan, potrebno mu je samo jedno – novac. I u tom slučaju Tramp ima isto tako „jaku kombinaciju karata“ kao što je imao i Ronald Regan 1982. godine, uverena je Viktorija Nuland.
„Putinu su SAD i Zapad potrebni više nego mi njemu. Potrebno mu je da sankcije budu oslabljene. Potrebne su mu direktne strane investicije i trgovina. Potreban mu je da Sporazum o neširenju nuklearnog naoružanja bude produžen nakon njegovog isteka 2021. godine da ne bi morao da daje novac za oružje nove generacije”, smatra Viktorija Nuland.
Ona dodaje da Putin želi da SAD izađu iz Sirije i da ruskoj vojsci omoguće da osvoje istočna naftna izvorišta kako bi mogao da pokrije troškove ratovanja.
Sve to, prema mišljenju Viktorije Nuland, daje Trampu značajnu polugu u Helsinkiju ukoliko bude delovao odlučno poput Regana.
„Umesto da prepušta Krim, da oprašta Putinu mešanje u naše izbore i da nudi besplatno slabljenje sankcija, Tramp s NATO-om iza leđa može da vrati američkoj diplomatiji nekadašnju veličinu ukoliko pokaže Putinu da normalni odnosi s nama zahtevaju civilizovano ponašanje Rusije u svetu. Alternativa su razoreni NATO i Putin koji je prikupio novu snagu da oslabi Ameriku. Tramp će u tom slučaju izaći kao gubitnik iz takmičenja velikih država koje je sam objavio“, zaključuje Viktorija Nuland.