BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski ekspert o „srbskom Iskanderu“: „Šumadija“ je dobar put za oporavak srpske vojne industrije

Ruski ekspert o „srbskom Iskanderu“: „Šumadija“ je dobar put za oporavak srpske vojne industrije
22.06.2018. god.


U poslednje vreme je primetan postepen oporavak srpske vojne industrije koja ja razvila nekoliko interesantnih projekata. Jedan od njih je i modularni samohodni lanser raketa „Šumadija“ koja ima dosta dobru izvoznu perspektivu na tržištu Bliskog i Srednjeg istoka

„U svetu postoji velika potražnja za sistemima ovakve kategorije. Raketni sistemi velikog dometa su preko potrebni u uslovima realnog rata. Sa njim se operativno može pokriti veliki broj različitih ciljeva sa bezbednog rastojanja, bez rizika po sopstvene snage. U našem slučaju, ruski ekvivalent srbskoj „Šumadiji“ jeste operativno-taktički raketni kompleks „Iskander-M“, kojeg odlikuje još veći domet i razorna moć“ - zaključuje Andrej Frolov, vojni ekspert iz Centra za analizu strategije i tehnologije.


Srbska vojna industrija je konstruisala samohodni modularni raketni sistem nove generacije, koji je po rečima proizvođača sposoban da uništava ciljeve na daljinama i do 285 kilometara. Poslednji put je ovaj sistem viđen na Međunarodnom sajmu naoružanja Eurosatory 2018 koji se nedavno održao u Parizu. Konkretno, „Šumadija“ je prikazana na štandu srpske državne kompanije Yugoimport.

Modularni raketni sistem „Šumadija“ će moći da lansira dva tipa raketa koje će nositi oznake „Jerina-1“ (maksimalni domet ove rakete je 285km) i „Jerina-2“ (maksimalni domet ove rakete je 70-75km).

Prema zvaničnim podacima srpske državne kompanije Yugoimport, raketa velikog dometa „Jerina-1“ predstavlja navođenu artiljerijsku raketu kalibra 400 mm koja se na cilj navodi kombinacijom inercijalnog i GPS navođenja. Ona će nositi parčadno-rušeću bojevu glavu mase do 200 kg¹. Njen maksimalni domet je projektovan na 285 kilometara, sa verovatnom kružnom greškom (odstupanjem od cilja) do 50 metara. Što se tiče rakete „Jerina-2“ ona više liči na standardnu raketu koja se lansira iz višecevnih lansera raketa (ova raketa se proizvodi u kalibru 262 mm što je analogno raketama za VLR „Orkan“). Za razliku od „Jerine-1“ ova raketa će biti neupravljiva i nosiće parčadnu bojevu glavu sa 288 fragmenata.

Maksimalni broj raketa „Jerina-1“ koje se mogu naći na jednoj lansirnoj jedinici je 4-8 raketa smeštenih u hermetički zatvorene čelične kontejnere-raketne module, koje su fabrički spakovani i zatvoreni. Sa druge strane, kada sistem deluje sa raketama „Jerina-2“ onda broj raketa po jednoj lansirnoj jedinici može da dostigne brojku od 12 komada.

„Šumadija“ može da deluje samostalno, u vidu baterije koja se sastoji od 3-6 lansirnih oruđa ili pak artiljerijsko-raketnog diviziona, koji u svom sastavu ima 9-18 lansirnih oruđa sa logističkim i komunikacionim vozilima.

Ceo sistem je integrisan na šasiju kamiona domaće proizvodnje FAP 2832, koji je dodatno oklopljen radi zaštite posade od fragmenata eksplozije do čega može doći prilikom neprijateljskog kontrabatiranja. 

¹U perspektivi se planira usvajanje i termobarične bojeve glave sa kojom će se opremati ova raketa.

Russia beyond


  • Izvor
  • Ilustrator: Slobodan Đukić, Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »