BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rasmusen: EU treba dokazati Trampu spremnost i želju da kazni Rusiju

27.04.2018. god.
"Rusija vrši eskalaciju, bilo gde, bilo kada - u Ukrajini, Siriji, na Tviteru, Fejsbuku, na ulicama i u demokratskim institucijama Evrope"


"Predsednik Putin razume samo jezik sile i vlasti, tako da ako se Evropa ne pridruži Sjedinjenim Državama i dokaže svoju spremnost i želju da kazni Moskvu, ruska agresija će se nastaviti", upozorava bivši generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen. Po njegovom mišljenju, američke sankcije su danas jače i žešće od onih od Evropske Unije, i zapravo Tramp vodi kampanju protiv Rusije koja je "pretvorila Evropu u pozorište svog međunarodnog hibridnog rata".

"Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je nedavno izjavio da su odnosi između Rusije i Zapada danas teži nego u vreme Hladnog rata, ali zaboravio je da spomene da je razlog tome - akcije Rusije", kaže bivši šef NATO-a Anders Fog Rasmusen. Po njegovom mišljenju, Rusija je "pretvorila Evropu u pozorište njenog međunarodnog hibridnog rata", i iako su u poslednjih nekoliko meseci SAD i njeni najbliži evropski saveznici pokazali spremnost da se odupru od ruske agresije, po njegovim rečima,  to nije dovoljno.


"Dok Moskva deluje svojim subverzivnim aktivnostima širom sveta, evropske zemlje bi trebalo da se pridruže Sjedinjenim Državama i da povećaju pritisak na Vladimir Putina i njegove bliske saradnike. Međutim, odgovor Evrope na brojne slučajeve ruske agresije nije pretrpeo gotovo nikakve promene od početka ruske invazije na Ukrajinu 2014. godine, kao i do nedavnog trovanja u Velikoj Britaniji bivšeg dvostrukog agenta Sergej Skripalja - odgovor se svodi samo na simboličan gest i izjave solidarnosti", navodi Rasmusen.

"I za to je potreban odlučan i čvrst odgovor. Za početak, EU mora da pojača svoje anti-ruske sankcije. Naravno, da se ujedine svih 28 zemalja. Da se ohrabre zemlje EU da preduzmu takve oštre mere neće biti lako, međutim, evropski lideri treba da barem da pokažu svoju odlučnost da produže sankcije od šest do 12 meseci."

Dalje Rasmusen kaže:

"Evropa bi trebalo da se ujedinjeni protiv širenja ruskog projekta gasovoda "Severni tok", pošto Moskva namerava da koristi gasovod da poveća svoj geopolitički uticaj."

Prema njegovim rečima, rukovodstvo EU dužno je da razmotri projekat "u kontekstu ukupnih odnosa sa Rusijom" i da zahteva, u najmanju ruku, da cevovod bude u skladu sa svim direktivama EU o energiji. "Zbog toga će ovaj projekat postati manje atraktivan za investitore", kaže Rasmusen.

"Rusija vrši eskalaciju, bilo gde, bilo kada - u Ukrajini, Siriji, na Tviteru, Fejsbuku, na ulicama i u demokratskim institucijama Evrope. Jedino pitanje je da li će EU imati dovoljno snage da preduzme pravu akciju, a ne da se ograničava na izjave i simbolične gestove."

I na kraju Rasmusen zaključuje:

"Izuzetno je važno podeliti teret transatlantske odbrane, posebno jer ruska agresija sve više ugrožava prvobitne interese samih zapadnoevropskih zemalja. Putin razume jezik sile i vlasti i on je više puta pokazao da dijalog bez čvrste ruke znači slabost. Ako se Evropa ne ujedini sa SAD, a ne pokaže i dokaže svoju spremnost i želju da kazni Rusiju, jasno je kakve će zaključke izvući Putin", zaključio bivši šef NATO-a Anders fog Rasmusen.

Čitajte više na Situacija u Siriji - iz minuta u minut


Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »