RT: EU razmatra širenje na Balkan 2025. godine, ali regionalni sporovi ugrožavaju „ambiciozni“ vremenski okvir
Izvor: Vostok / RT
Brisel želi da postavi 2025. godinu kao datum za još jedno proširenje Evropske unije, kada se navodno očekuje članstvo zemalja Balkana u ovoj organizaciji. Međutim, tekući lokalni sukobi mogli bi ometati ove planove.
Očekuje se da će Evropska komisija objaviti svoje planove vezane za budućnost Unije u novom strateškom dokumentu koji će biti usvojen u februaru (7-14). U dokumentu se misli da će "Crna Gora i Srbija biti spremne za članstvo do 2025. godine", ako zemlje budu pružiile "prave reforme i trajna rešenja sporova sa susedima", saopštio je "EU Observer", koji je imao uvid u dokument.
Strategija, kako se saopštava, predviđa i druge zemlje Balkana, kao što su Albanija, državna zajednica BiH, BJR Makedonija i samooproglašena srbska, pretežno etničko-albanska pokrajina Kosovo, koja je proglasila nezavisnost 2008. godine, ukoliko budu "dobro napredovali" u svojim pregovorima sa EU.
Ukoliko strategija bude usvojena, ona će označiti značajan pomak od ranijeg stava EU u vezi sa proširenjem bloka, koji je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker izneo 2014. godine. On je rekao da EU ne vidi proširenje u doglednoj budućnosti.
Međutim, izričito se upozorava da svi kandidati za prijem u EU moraju rešiti sve sporove sa susedima.
"EU ne može i neće uvoziti bilateralne sporove. Zbog toga svi zainteresovani partneri sa Balkana moraju hitno rešiti takve sporove", navodi se u nacrtu dokumenta.
Inače, u dokumentu se navodi, da bi regionalna pitanja mogla odložiti ono što se označava "ambicioznim" vremenskim rokom. Takođe se pozivaju zemlje Balkana da reše svoja pitanja putem međunarodne arbitraže, a posebno u Hagu, dodajući da bi takve međunarodne presude trebale biti "obavezujuće, konačne i u potpunosti poštovane".
Srbija i Crna Gora već su započele pregovore o pristupanju EU, dok se Albanija i BJR Makedonija nadaju da će ih pokrenuti 2018. godine. Državna zajednica BiH ima za cilj status kandidata, dok samoproglašeno Kosovo razmatra podnošenje formalnog zahteva za sticanje tog statusa.
- Izvor
- foto: © Daniel Kalker / globallookpress.com/ vostok.rs
- Povezane teme
- EU
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...
Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...
Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...
Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.
Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.