BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

BND se sve više fokusira na Balkan

BND se sve više fokusira na Balkan
30.11.2017. god.


Nemačka agencija za spoljno obaveštavanje BND sve se više fokusira na Balkan, a posebno na Bosnu i Hercegovinu s muslimanskom većinom, koja je pod rastućim uticajem zemalja Persijskog zaliva, navodi „Dojče vele".

BND je sve više zabrinuta zbog islamističkih tendencija u BiH, piše nemački dnevnik „Berliner cajtung“, pozivajući se na izvore u obaveštajnoj zajednici, a navodi i da nemačka obaveštajna agencija takođe usmerava pažnju na celokupan nestabilan balkanski region.

Kako stoji u tekstu berlinskog lista, BND sarađuje sa drugim obaveštajnim službama u svojim aktivnostima vezanim za Balkan, a šef BND-a Bruno Kal je pre dve nedelje opisao Bosnu i nekoliko drugih bivših jugoslovenskih republika kao potencijalno „krhke države“.

U tekstu koji je nemački list juče objavio, Saudijska Arabija i druge zemlje Persijskog zaliva ulažu velike sume novca kako bi u bosanskom društvu raširile strogo vehabističko učenje o sunitskom islamu.

Takođe se navodi da su saudijske dobrotvorne organizacije izdvajale velike količine novca za izgradnju mesta za molitve, uključujući džamiju kralja Fahda u Sarajevu, najveću džamiju na Balkanu, kojom, kako piše berlinski list, upravljaju vehabije.

List napominje da se muslimansko stanovništvo generacijama čvrsto držalo veoma liberalnog tumačenja islama, a da su tu perspektivu jačale vlasti u sekularnoj bivšoj Jugoslaviji.

Međutim, napominje „Dojče vele“, verske podele razbuktale su se tokom raspada Jugoslavije ’90-ih, a od tada je uticaj vere u porastu.

„Dojče vele“ piše i da su tokom rata dobrovoljci iz raznih bliskoistočnih zemalja putovali na Balkan kako bi udružili snage sa Bošnjacima, te da su mnogima posle rata izdati bosanski pasoši i da su potom počeli da regrutuju mlade za svoju versku borbu.

Uz to, stotine ljudi iz Bosne putovalo je na Bliski istok kako bi se pridružili džihadističkim ekstremistima proteklih godina, a slični slučajevi prijavljeni su i na Kosovu i u Albaniji, zaključuje „Dojče vele“.

Još jedan problem je, kako navodi „Berliner cajtung“, to što je Bosna bila deo takozvane balkanske rute tokom priliva izbeglica 2015. godine.



  • Izvor
  • foto: athina984.gr/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Srbi i Rusi su u duhovnom, kulturnom, genetskom i istorijskom smislu izuzetno bliski narodi. Njihova bliskost je odolela najtežim istorijskim iskušenjima i sačuvala


Autor: Andrej Sušencov, programski direktor Valdajskog kluba.

S obzirom da mu je mandat istekao i da sukob ide loše po Kijev, ukrajinski lider je u veoma teškoj situaciji


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...


Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Ostale novosti iz rubrike »