Devet neverovatnih banja Kavkaskih mineralnih voda
Omiljeno odmaralište ruskih književnika 19. veka poznato je po svojim lekovitim izvorima, planinskim parkovima i udobnim starim gradovima sa južnjačkim koloritom i kavkaskom kuhinjom.
Ovaj mali banjski region nalazi se na jugu Rusije među vrhovima Kavkaza, brojnim jezerima sa lekovitim blatom i mineralnim izvorima. Tu spada nekoliko banjskih gradova, a u svakom od njih se nalaze različiti mineralni izvori, piše Russia beyond.
Legion Media
Lekovita svojstva tih voda bila su poznata još početkom 19. veka: tu su leto rado provodili Mihail Ljermontov, Aleksandar Puškin i Lav Tolstoj, prelazeći iz banje u banju. Najinspirativnija mesta Mineralnih voda možete videti u našoj foto-galeriji.
Vrh planine Mašuk u Pjatigorsku
Banjski grad Pjatigorsk, prestonica Kavkaskih mineralnih voda, nalazi se u podnožju planina Mašuk i Beštau. To nije samo glavni turistički i kulturni centar regiona, nego i najstarija balneoterapeutska banja u Rusiji sa brojnim odmaralištima i sanatorijumima. U centralnom parku „Cvetnikˮ možete se prošetati duž starih mineralnih izvora, zaviriti u kafeteriju s početka 20. veka i videti plave vode podzemnog krečnjačkog jezera Proval. Tu je i žičara sa gondolama koja vodi na vrh planine Mašuk. Sa nje se pruža najlepši pogled na grad.
Elena Afonina/TASS
Kislovodski nacionalni park
Glavni ponos Kislovodska je ogromni park, koji se nalazi unutar grada. Tu možete nedelju dana šetati, a da ne prođete dvaput istom stazom. Donji deo parka je banjska zona sa pešačkim bulevarom, velikim brojem kafea i restorana, prodavnicama suvenira i fontanama.
DOM.RF
Nešto više nalazi se Dolina ruža okružena četinarima, odakle se možete popeti na sam vrh parka: Olimpijski stadion (oko 1200 metara visine). U parku je veliki broj staza i terena za aktivnu terapiju različitog stepena napora, uključujući specijalnu maršrutu po kojoj treba ići bos. Tako da vam ne može biti dosadno!
DOM.RF
U centru Kislovodska su stare vile s kraje 19. veka, kaskadno stepenište iz 1930. godine, koje vodi na vidikovac u centralnom delu parka, zgrada glavnih narzanskih kupatila s početka 20. veka sa ornamentima u mauritanskom stilu.
DOM.RF
Najveća galerija mineralnih izvora u gradu Jesentuki
U Kurortnom parku ovog grada možete probati različite vrste mineralnih voda. Tu se nalazi najveća galerija sa izvorima vode za piće u Evropi, predviđena za pet hiljada poseta dnevno. Na dva koraka od centralnog ulaza u park primetićete lečilište sa blatom, podignuto u 20. veku u stilu antičkih javnih kupatila.
Ruslan Shamukov/TASS
Kurortni park u Željeznovodsku
Grad se nalazi u podnožju Železne gore, po kojoj je i dobio ime. Mada je to najmanja i najmirnija banja u regionu, u njoj ima mnogo znamenitih mesta. Dvorac Emira Buharskog trebalo je da bude letnjikovac za potomke Džingis-kana, ali posle tragične smrti jednog od radnika vladar Buhari je odbio da ovamo dolazi, smatrajući da je to loš predznak. U centru Kurortnog parka ne možete zaobići Puškinsku galeriju sa mineralnim vodama i aleju kaskadnih vodopada, niz koje teče planinska voda.
Elena Afonina/TASS
Vrh Koljco
Nedaleko od Kislovodska nalazi se neobična stena sa otvorom u obliku prstena. Može joj se prići samo s jedne strane, jer se iza nje nalazi provalija. Najhrabriji turisti uspinju se na vrh i fotografišu u prstenu. Ali kakav se odatle pogled pruža na Mineralne vode!
DOM.RF
Planina Beštau
Beštau je najviša i najpoznatija planina u rejonu Mineralnih voda. Visoka je 1401 metar. U prevodu sa turkijskog njen naziv znači „pet planinaˮ. Ona ima raznovrstan pejzaž: i blage padine, i strme stene, i veliki broj staza, i guste šume, u kojima su divlje životinje i ptice. A sa vrha Beštaua pruža se pogled na sve gradove Mineralnih voda i na planinu Elbrus.
Denis Abramov/Sputnik
Ljermontovljeva stena
Ova stena u klancu reke Oljhovke dobila je ime po ruskom piscu. Smatra se da je to mesto radnje njegove povesti „Kneginjica Meriˮ. Neobični pejzaž veoma je popularan među ljubiteljima efektnih fotografija. Očigledno je zašto je tako!
DOM.RF
Medni vodopadi
Pet vodopada se obrušava neverovatnim kaskadama po planinskim klancima. To je prizor koji možete posmatrati do beskonačnosti! Legenda kaže da su naziv medni dobili zato što su nekada na tom mestu nalazile pčelinje košnice i voda je imala ukus meda.
DOM.RF
Tambukansko jezero
Ovo malo slano jezero nazivaju „mrtvo more Pjatigorskaˮ. Blato jezera Tambukan je veoma popularno za lečenje kožnih bolesti, a koristi se i u kozmetičke svrhe.
Pupsoid (CC BY-SA 3.0)
Ana Sorokina, Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © DOM.RF / Russia beyond/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Priprema deteta za letovanje na moru može biti uzbudljiva, ali i stresna aktivnost za roditelje, pogotovo ako je to prvo putovanje sa mališanom. Ključ je u tome da se...
Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop
Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.