Sedam saveta biciklista koji su videli celu Rusiju
Takva avantura će promeniti čitav vaš život. Evo šta savetuju iskusni osvajači Rusije na biciklu, a među njima i poznati Ivan Mladenović iz Šida.
Ako volite da biciklom prelazite ogromne daljine i otkrivate nove zemlje, Rusija je ono što bi vam najviše odgovaralo. Putnici koji su već prešli stotine ili hiljade kilometara kroz Rusiju kažu da je to nezaboravno iskustvo. „Zaista vredi krenuti na takav put da biste videli sve lepote Rusije“, kaže Maksim Kitajev koji je prošle 2018. godine biciklom stigao iz Moskve u Vladivostok - 10.492 km za 118 dana puta.
Ali, svakako, morate biti svesni i svih rizika koji vas očekuju.
1. Saobraćaj može biti nemilosrdan
Pavel Golovkin/TASS
Autoputevi mogu biti jedini način da stignete iz jednog u drugi grad, a oni su često prepuni velikih kamiona i automobila koji jure 110 km na sat. „Dešava se da ne nalazite dovoljno mesta za bicikl na ivici puta. Automobili su svakog dana prolazili previše blizu“, kaže Kitajev. „U pogledu saobraćaja najteže mi je bilo da vozim bicikl upravo u Rusiji.“
Nažalost, to potvrđuju i fatalne nesreće. Biciklistu iz Bostona Rona Mekartija je 2014. pregazio pijani kamiondžija u Ivanovskoj oblasti (324 severoistočno od Moskve).
I drugi svetski putnici na biciklu takođe kažu da su ruski autoputevi opasni. „Najteži deo puta mi je bio od Saratova do Samare gde sam dva dana vozio 200 km pored puta, jer jako je velika koncentracija kamiona, a drum je uzan.
Čim sam pokušao da izađem na drum, kamiondžije su mi svirale da se sklonim“, kaže Ivan Mladenović, biciklista iz Šida koji je 2017. stigao do Moskve, a 2018. za 4 meseca prevalio put Šid – Peking.
2. Razdaljine su prevelike
Legion Media
„U Srbiji su razdaljine između sela i gradova male. Dok u Rusiji i po nekoliko stotina kilometara. Prvi veliki susret sa velikom udaljenosti sam osetio u Kalmikiji, gde sam vozio 380 km, a nisam video naseljenog mesta“, nastavlja Ivan Mladenović.
Kad tako putujete nemojte očekivati da ćete provesti noć u krevetu. Čak i ako ste odlično isplanirali kretanje, nešto vas uvek može iznenaditi: dovoljan je jedan kvar na biciklu da bi ste se našli u mrkloj noći u sred nedođije. Zato ne polazite nikud bez šatora, čak i ako niste planirali kampovanje.
3. Topla odeća vam treba čak i leti
Sergej Sevastjanov/TASS
Voziti bicikl kroz Rusiju je svakako najbolje u periodu od maja do septembra. Ali bez obzira da li je proleće ili leto, nemojte precenjivati vašu sposobnost da podnosite hladnoću. Inače možete ponoviti grešku Španca Andresa Abijana Paharesa koji je pokušao da pređe biciklom 5000 km od Magadana do Bajkala sredinom decembra, i umalo nije poginuo na -50 Celzijusovih. Spasli su ga meštani.
Pa čak i ako vozite preko leta, obavezna je topla odeća. „Vozite uzbrdo i preznojite se, a zatim se spuštate nizbrdo i šiba vas vetar. Čovek se lako prehladi“, kaže Kitajev.
4. Prikolica olakšava put
Legion Media
Kitajev daje još jedan savet: zakačite prikolicu za bicikl, pa čak i ako vas to usporava. Naravno da vam prikolica omogućava da ponesete više stvari, ali postoje i drugi razlozi zašto je sa njom putovanje sigurnije. Prvo, automobilisti vas bolje vide i manja je verovatnoća da će vas neko udariti. „Lakše sam vozio noću zahvaljujući svetlima na prikolici“, kaže Maksim Kitajev.
Drugo, bicikl sa prikolicom je teže ukrasti. Nažalost i to se dešava. Na primer, francuskom avanturisti Luku Komonodu su 2002. u Sibiru ukrali bicikl iz šatora.
5. Ne skrećite s glavnog druma
Legion Media
„Put iz Moskve u Perm (1.445 km) je s vremena na vreme bio težak“, priseća se Komonod svoje avanture 2016. godine. „Glavni drum je velik, bučan, ima puno uzbrdica i nizbrdica, a asfalt nije najbolji“. Ipak Francuz nije skretao s autoputa jer sporedni drumovi još više usporavaju kretanje. A Kitajev dodaje da se na manjim putevima pored šuma može lako naleteti na divlju zver, recimo, medveda.
6. Nosite sa sobom hranu i vodu
Legion Media
Većina biciklista potvrđuje da i u najmanje naseljenim krajevima Rusije svejedno nailazite na restoran kraj puta na svakih 50-75 km. Ipak, kao što smo spomenuli, ne smete biti sigurni da ćete lako preći tu razdaljinu. Zato treba uvek nositi hranu i vodu.
7. Rusi uvek pomažu dalekim putnicima
Legion Media
Ako dospete do sela ili grada, uvek ćete biti na sigurnom, jer Rusi su gostoljubivi, posebno kada vide avanturiste iz dalekih krajeva. Bukvalno svi biciklisti koji su vozili kroz Rusiju kažu da im je jedan od najjačih utisaka ruska gostoljubivost. Čak i ako ne znate najbolje ruski jezik, meštani će vas uvek shvatiti i pomoći vam da popravite bicikl, nahraniti vas i ponuditi vam krov nad glavom.
„Svim biciklistima koji žele da pokore Rusiju savetujem da strah i predrasude ostave kod kuće i da slobodno krenu na put. Jer ubrzo će osetiti toplinu ljudi“, kaže Ivan Mladenović. „A ja 2020. godine planiram put biciklom do Tokija i nazad. Deo puta će mi biti od Sankt Peterbuga do Vladivostoka, pa ću videti i gornji deo Sibira.“
- Izvor
- foto: Ivan Mladenović / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- biciklizam
- zanimljivosti
- turizam
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Priprema deteta za letovanje na moru može biti uzbudljiva, ali i stresna aktivnost za roditelje, pogotovo ako je to prvo putovanje sa mališanom. Ključ je u tome da se...
Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop
Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.