Tajni grad Svetog Save nad Studenicom
Čudesnu studeničku Gornju isposnicu Svetog Save, sazidanu kao komad saća na vertikalnoj litici iznad ponora, čuvalo je i moćno utvrđenje, orlovsko gnezdo na 1.150 metara nadmorske visine. Četvorospratna kula-isposnica, ni na nebu ni na zemlji, bila je, kao i danas, povezana s pristupnom stazom iz klisure Studenice samo uskim pokretnim drvenim mostićem, piše Boris Subašić za Novosti.
Uklanjanje ove spone činilo je neosvojivim kelije u kojima je rado boravio Sveti Sava i u kojima je po predanju napisao Studenički tipik. Ovaj potpuno nepoznati vojni aspekt Gornje isposnice prvi je uočio, pre oko dve decenije, arhitekta Siniša Temerinski iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika, a radoznalost ga je odvela i do ostataka utvrđenja na vrhu Gradina. Sve je ukazivalo na izuzetan značaj ovog grada, od pozicije s koje se pruža fantastičan vidik na celu Studeničku klisuru, do objekta koji je čuvao: “rezidencije za tihovanje” Svetog Save.
U budžetu nikad nije bilo novca za istraživanje ovog lokaliteta, iako se nalazi vrlo blizu isposnice koju posećuju reke poklonika i turista. Reporteri “Novosti” su pronašli tajnu stazu ka Gradini koja je tako vešto uklesana u liticu da se vidi tek kad na nju stupite. Taj puteljak iznad ponora, koji je spajao Savinu keliju s gradom, stari majstori su tako dobro izdubili da je i pored vekova erozije još uvek širok. Staza vodi preko najlepših vidikovaca kanjona Studenice, nekadašnjih nemanjićkih osmatračnica puta koji je spajao Ibarske klisuru preko Čemerna i Golije s lukama u Pomorju.
Na istoj trasi danas je asfalt koji spaja Ušće s Ivanjicom i kojim brojni autobusi s turistima i poklonicima dolaze do Studenice. Mnogi posle obilaska “majke srbskih manastira” nastavljaju put oko sedam kilometara uzvodno do dobro obeležene staze kojom se za oko sat i po stiže do Gornje isposnice Svetog Save, ne sluteći da je ona bila centralno mesto studeničkog vojno-urbanističkog kompleksa.
- Postojao je čitav sistem utvrđenja uzvodno od manastira Studenice i sva su bila u vizuelnom kontaktu. Informacija da je neko ušao u klisuru stizala je za dva-tri minuta do Nemanjine zadužbine. Posebno mesto među utvrđenjima imali su Gradina i Gornja isposnica. Istraživanje i prezentacija celog kompleksa otkrili bi nam potpuno nepoznatu sliku izuzetnog studeničkog urbanizma njihovog doba - kaže Siniša Temerinski.
Kapija mosta ka isposnici
Pogled sa Gradine
foto: © Boris Subašić / Novosti
ČUDOTVORNI IZVOR
Gornja Savina isposnica mogla je da izdrži najtežu opsadu jer se pećini pod njenim temeljima, zvanoj Savina Kaca, nalazi izvor čija se ledena voda sakuplja u ogromnu cisternu. Njoj se pripisuju lekovita svojstva, a poklonici je zahvataju ogromnom kutlačom.
Boris Subašić,
Novosti
- Izvor
- foto: © Boris Subašić / Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- pravoslavlje
- religija
- spomenik
- turizam
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Priprema deteta za letovanje na moru može biti uzbudljiva, ali i stresna aktivnost za roditelje, pogotovo ako je to prvo putovanje sa mališanom. Ključ je u tome da se...
Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop
Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.