Niger ukida francuski kao zvanični jezik
Prelazna vlada Nigera ukinula je status francuskog jezika kao zvaničnog i proglasila hausu nacionalnim jezikom zemlje. Ta mera je predviđena novim poveljom koju je nedavno usvojila ova zapadnoafrička država, a u kojoj se francuski definiše kao „radni jezik“.
Iako je hausa najrasprostranjeniji jezik u Nigeru, francuski je od sticanja nezavisnosti od Francuske 1960. godine imao zvanični status. Nova vlast u Niameju – koja je preuzela kontrolu nakon vojnog udara u julu 2023. kojim je smenjen civilni predsednik Mohamed Bazum – nastoji da prekine veze sa Parizom.
Krajem prošlog meseca, ova država u Sahelu usvojila je Povelju o obnovi (Charte de la Refondation), za koju vlada navodi da će imati snagu državnog zakona. Ustav iz novembra 2010. suspendovan je nakon udara 26. jula.
„Nacionalni jezik je hausa… a radni jezici su engleski i francuski“, stoji u članu 12. povelje, koja je objavljena u službenom listu Nigera, preneo je AFP u utorak.
Prema dokumentu, devet drugih jezika, uključujući zarma-songaj, fufulde (pul), kanuri, gurmanče i arapski, proglašeni su „govornim jezicima“ Nigera.
Prelazna povelja, koja je nastala kao rezultat nacionalne konferencije održane u februaru, takođe je produžila mandat prelaznog predsednika Abdurahamanea Tčijanija za narednih pet godina.
Niger i njegovi saveznici, Burkina Faso i Mali, napustili su u martu Međunarodnu organizaciju frankofonije (OIF). Te tri zemlje – koje su osnivači Alijanse država Sahela (AES) – optužile su OIF da je odstupila od svoje misije promovisanja kulturne i tehničke saradnje i postala pristrasno sredstvo za političku manipulaciju.
AES je takođe kritikovala ovu organizaciju sa sedištem u Parizu zbog nepoštovanja suvereniteta svojih zemalja, pozivajući se na selektivnu primenu sankcija. Organizacija je suspendovala članstvo Malija, Burkine Faso i Nigera nakon vojnih udara u tim bivšim francuskim kolonijama, koje su inače bile među prvim članicama OIF kada je osnovana u Niameju 20. marta 1970.
Odnosi između Bamaka, Niameja i Uagadugua s Parizom značajno su se pogoršali nakon vojnog preuzimanja vlasti. Sve tri vojne vlade raskinule su odbrambenu saradnju sa Francuskom, optužujući je za mešanje u unutrašnje stvari i neuspeh u borbi protiv džihadističke pobune u Sahelu.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: X / @NIGER_CNSP/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski predsednik ponudio je punu podršku Indiji u borbi protiv terorizma
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otpušten je iz Vojnomedicinske akademije posle kratkog boravka u njoj usled zdravstvenih tegoba tokom nedavne posete Sjedinjenim Američkim Državama. Kako je potvrdio ministar finansija Siniša...
Desničar Đorđe Simion vodi na izborima sa više od 40% glasova
Američki predsednik možda neće doći na samit ukoliko evropske članice ne pristanu na veće izdvajanje za odbranu, upozorava američki izaslanik pri Alijansi.
Ukrajinski predsednik dostigao je novo dno i sada preti veteranima Drugog svetskog rata, izjavila je Marija Zaharova.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski odbacio je ruski predlog za trodnevno primirje od 8. maja, insistirajući umesto toga na prekidu vatre u trajanju od 30 dana.
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!