Niger ukida francuski kao zvanični jezik
Prelazna vlada Nigera ukinula je status francuskog jezika kao zvaničnog i proglasila hausu nacionalnim jezikom zemlje. Ta mera je predviđena novim poveljom koju je nedavno usvojila ova zapadnoafrička država, a u kojoj se francuski definiše kao „radni jezik“.
Iako je hausa najrasprostranjeniji jezik u Nigeru, francuski je od sticanja nezavisnosti od Francuske 1960. godine imao zvanični status. Nova vlast u Niameju – koja je preuzela kontrolu nakon vojnog udara u julu 2023. kojim je smenjen civilni predsednik Mohamed Bazum – nastoji da prekine veze sa Parizom.
Krajem prošlog meseca, ova država u Sahelu usvojila je Povelju o obnovi (Charte de la Refondation), za koju vlada navodi da će imati snagu državnog zakona. Ustav iz novembra 2010. suspendovan je nakon udara 26. jula.
„Nacionalni jezik je hausa… a radni jezici su engleski i francuski“, stoji u članu 12. povelje, koja je objavljena u službenom listu Nigera, preneo je AFP u utorak.
Prema dokumentu, devet drugih jezika, uključujući zarma-songaj, fufulde (pul), kanuri, gurmanče i arapski, proglašeni su „govornim jezicima“ Nigera.
Prelazna povelja, koja je nastala kao rezultat nacionalne konferencije održane u februaru, takođe je produžila mandat prelaznog predsednika Abdurahamanea Tčijanija za narednih pet godina.
Niger i njegovi saveznici, Burkina Faso i Mali, napustili su u martu Međunarodnu organizaciju frankofonije (OIF). Te tri zemlje – koje su osnivači Alijanse država Sahela (AES) – optužile su OIF da je odstupila od svoje misije promovisanja kulturne i tehničke saradnje i postala pristrasno sredstvo za političku manipulaciju.
AES je takođe kritikovala ovu organizaciju sa sedištem u Parizu zbog nepoštovanja suvereniteta svojih zemalja, pozivajući se na selektivnu primenu sankcija. Organizacija je suspendovala članstvo Malija, Burkine Faso i Nigera nakon vojnih udara u tim bivšim francuskim kolonijama, koje su inače bile među prvim članicama OIF kada je osnovana u Niameju 20. marta 1970.
Odnosi između Bamaka, Niameja i Uagadugua s Parizom značajno su se pogoršali nakon vojnog preuzimanja vlasti. Sve tri vojne vlade raskinule su odbrambenu saradnju sa Francuskom, optužujući je za mešanje u unutrašnje stvari i neuspeh u borbi protiv džihadističke pobune u Sahelu.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: X / @NIGER_CNSP/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Neuspeli pregovori u Istanbulu 2022. treba da posluže kao polazna osnova, uz prilagođavanje „realnoj situaciji na terenu“, izjavio je pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov.
Vašington je odobrio isporuku američkog naoružanja iz nemačkih skladišta, dok Moskva poziva na pregovore
Američki predsednik pozdravio je rusku inicijativu usmerenu na nastavak direktnih pregovora sa Kijevom
Severna Koreja je ranije pomogla Moskvi da protera ukrajinske trupe iz granične Kurske oblasti
Ruski predsednik ponudio je punu podršku Indiji u borbi protiv terorizma
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otpušten je iz Vojnomedicinske akademije posle kratkog boravka u njoj usled zdravstvenih tegoba tokom nedavne posete Sjedinjenim Američkim Državama. Kako je potvrdio ministar finansija Siniša...
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!