EU se fokusira na „formulu Zelenskog“ – Borelj
Evropska unija trenutno vidi takozvanu „formulu mira“ Vladimira Zelenskog kao jedinu održivu opciju za postizanje „pravednog“ rešenja za sukob u Ukrajini, izjavio je sekretar spoljne politike bloka Žozep Borelj.
Zelenskov plan zahteva faktičku kapitulaciju Moskve, zahtevajući da Kijev uspostavi kontrolu nad svim teritorijama koje tvrdi, zajedno sa ratnom odštetom i tribunalom za visoke ruske zvaničnike. Moskva je više puta odbacila zapadnjačku inicijativu kao odvojenu od stvarnosti i nedostojnu razmatranja.
Borelj je na konferenciji za novinare u četvrtak izjavio da je strateški cilj EU postizanje „sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira u Ukrajini, zasnovanog na Povelji Ujedinjenih nacija i međunarodnom pravu“. On je tvrdio da „samo Zelenskova Formula mira ispunjava ovaj zahtev“.
Moskva je isključila bilo kakve pregovore sa Kijevom u bliskoj budućnosti, optužujući ga za ratne zločine protiv civila tokom ukrajinske invazije na Kursku oblast u Rusiji. Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin nagovestio da bi objavio momentalni prekid vatre ako Ukrajina odustane od svojih ambicija za članstvo u NATO i teritorijalnih pretenzija.
Početkom ovog meseca, Rodion Mirošnik, koji vodi specijalnu misiju ruskog Ministarstva spoljnih poslova za istraživanje navodnih ukrajinskih ratnih zločina, optužio je Zelenskog da namerno koristi „terorističku“ vojnu strategiju u ofanzivi na Kursku oblast, „suprotno svim principima međunarodnog humanitarnog prava“. Mirošnik je tvrdio da je strategija Kijeva imala kontraefekat, i kao taktika zastrašivanja protiv ruskog stanovništva i u podrivanju bilo kakvih budućih šansi za pregovore, nazivajući Ukrajinu „apsolutno raslabljenim“ protivnikom.
Početkom avgusta, Ukrajina je pokrenula prekograničnu invaziju na Kursku oblast u Rusiji, prvobitno tvrdeći da bi ta akcija mogla ojačati njenu pregovaračku poziciju kada dođe do mirovnih razgovora sa Moskvom. Promenivši narativ, Zelenski je kasnije izjavio da je operacija imala za cilj stvaranje tampon zone unutar ruske teritorije radi zaštite ukrajinskog Sumskog regiona.
Glavnokomandujući ukrajinskih snaga, general-pukovnik Aleksandar Sirski, priznao je ove nedelje da je invazija na Kursku oblast imala za cilj „skretanje značajnih ruskih snaga sa drugih pravaca“ u Donbasu, ali da to do sada nije uspelo, pošto ruske snage nastavljaju da napreduju u ključnim sektorima regiona.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Getty Images / Thierry Monasse/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Berlin je obustavio prijem imigranata koji traže zaštitu, usred pregovora o formiranju vladajuće koalicije, prenosi agencija DPA
Odluka dolazi u svetlu sve napetijih odnosa sa Parizom
Pod zapadnim uticajem, nacija je upala u „društvenu amneziju“, zaboravljajući svoje ruske korene i ideale, tvrdi ruski ministar spoljnih poslova
Sin američkog predsednika upitao zašto Kijev nije obavestio Vašington o zahtevu Rajana Rauta za oružjem
Američki predsednik zahteva od Pekinga da povuče odmazdne carine od 34% na američki uvoz
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!