Poljska upozorava na izbacivanje Mađarske iz Šengena
Poljski premijer Donald Tusk u petak je upozorio na moguće izbacivanje Mađarske iz Šengenske zone – meru koja je predložena kao kazna nakon što je Budimpešta ublažila pravila ulaska za Ruse.
Prošlog meseca, Budimpešta je proširila svoj specijalni vizni režim – sistem Nacionalne kartice – kako bi obuhvatila državljane Rusije i Belorusije. Ovaj program omogućava strancima da rade u Mađarskoj do dve godine i otvara im put za trajni boravak.
Potez Mađarske privukao je pažnju nakon što je predsednik Evropske narodne partije Manfred Weber kritikovao ovu odluku u pismu predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu, tvrdeći da bi novi sistem mogao olakšati ulazak „ruskim špijunima“ u blok.
Ranije ove nedelje, grupa od 67 članova Evropskog parlamenta poslala je zvanično pismo predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, zahtevajući da Mađarska bude kažnjena ako ne promeni svoju viznu politiku. Jedan od potpisnika, finski poslanik Titi Tupurainen, predložio je uvođenje graničnih kontrola sa Mađarskom i, u krajnjem slučaju, njeno isključivanje iz Šengenske zone ako novi vizni zahtevi ne budu izmenjeni.
Prema rečima Tuska, drastične mere nisu preporučljive. „Isključenje iz Šengenske zone je zapravo uvod u isključenje iz EU,“ izjavio je on na konferenciji za novinare u petak.
„Bio bih oprezan ovde... Uložio sam mnogo truda da uklonim [mađarskog premijera] Viktora Orbana i njegovu stranku iz međunarodne grupe... ali bio bih oprezan sa predlozima za isključivanje zemalja iz EU,“ dodao je Tusk, koji je oštar kritičar onoga što je nazvao „ruskom pozicijom“ Budimpešte.
On je izjavio da ne zna sve detalje mađarske vizne odluke, ali „na prvi pogled… čini se da su prekršene odredbe evropskog zakona zajedno sa propisima vezanim za bezbednosne rizike u šengenskim zemljama.“ Tusk je napomenuo da Mađarska nije jedina zemlja EU koja izdaje vize Belorusima i Rusima, tako da njeno kažnjavanje ne bi sprečilo njihov ulazak u blok.
Poljska je ključni podržavalac Kijeva u sukobu između Rusije i Ukrajine, šaljući vojnu pomoć i služeći kao centar za snabdevanje zapadnim oružjem. Mađarska, međutim, se protivi finansiranju i naoružavanju Kijeva.
Orban je pozivao na diplomatsko rešenje sukoba i započeo ono što je nazvao „misijom mira“ u Ukrajini prošlog meseca, vodeći razgovore sa Kijevom i Moskvom kako bi ih podstakao na pregovore. Njegovi postupci, uključujući sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, izazvali su kritike unutar EU, pri čemu su neki članovi tražili da se Mađarskoj oduzme rotirajuće predsedništvo EU koje trenutno drži.
Brisel je do sada odgovorio na kritike zbog novih mađarskih viznih pravila tražeći od Budimpešte da zvanično objasni taj potez. Očekuje se da će EU razmotriti ovo pitanje na svom samitu u oktobru.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Getty Images / Omar Marques/ vostok.rs
- Povezane teme
- Poljska
- Mađarska
- EU
- Rusija
- Belorusija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.