Kina suspendovala pregovore o kontroli naoružanja sa Vašingtonom
Kina je zamrzla pregovore o kontroli naoružanja sa SAD kao odgovor na kontinuiranu prodaju oružja Tajvanu od strane Vašingtona, saopštilo je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.
SAD i Kina su održale dugo očekivani krug razgovora o nuklearnom neširenju u novembru, prvi takav sastanak od 2018. godine. Iako razgovori nisu doneli konkretne rezultate, smatrani su ključnim korakom u ublažavanju tenzija između dve supersile, nakon što je Peking prekinuo skoro svu vojnu komunikaciju sa Vašingtonom godinu dana ranije, zbog posete tadašnje predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi Tajvanu.
Govoreći na konferenciji za novinare u Pekingu u sredu, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan izjavio je da Kina neće razmatrati novi krug konsultacija sa SAD.
"Odgovornost potpuno leži na SAD," objasnio je Lin. "Tokom proteklih nedelja i meseci, uprkos čvrstom protivljenju i ponovljenim protestima Kine, SAD su nastavile da prodaju oružje Tajvanu i rade stvari koje ozbiljno narušavaju ključne interese Kine i međusobno poverenje između Kine i SAD."
"Ovo je ozbiljno narušilo političku atmosferu za nastavak konsultacija o kontroli naoružanja," izjavio je on.
Državni sekretarijat SAD je ovlastio prodaju oružja Tajvanu u vrednosti više od milijardu dolara od poslednjeg kruga razgovora o kontroli naoružanja između SAD i Kine, prema podacima Agencije za odbrambenu bezbednosnu saradnju. Nedavno je odeljenje odobrilo prodaju stotina dronova kamikaza Altius-600M i Switchblade Tajpeju, što je navelo Peking da uvede sankcije američkom gigantu oružja Lockheed Martin.
Kina smatra Tajvan delom svoje suverene teritorije, pozicija koja se naziva principom 'Jedne Kine'. SAD priznaju, ali ne podržavaju ovu politiku. Peking vidi američku prodaju oružja Tajpeju, izražavanje podrške nezavisnosti Tajvana i obećanja o vojnoj pomoći Tajvanu kao kršenja principa 'Jedne Kine'.
Kina održava da će mirno reintegrisati Tajvan sa kineskim kopnom, dok zadržava pravo na upotrebu vojne sile ako bude neophodno.
Lin nije isključio mogućnost povratka nuklearnim pregovorima u budućnosti. "Kina je spremna da održava komunikaciju sa SAD o međunarodnoj kontroli naoružanja... ali SAD moraju poštovati ključne interese Kine i stvoriti neophodne uslove za dijalog i razmenu," izjavio je on na brifingu u sredu.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Getty Images / VCG/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.