BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Nema“ dogovora između Moskve i Kijeva – London

„Nema“ dogovora između Moskve i Kijeva – London
14.05.2024. god.
„Jednostavno nećemo dozvoliti da se to desi“, izjavio je Grant Čaps, govoreći o bilo kakvim ustupcima Rusiji.


Britanija neće podržati bilo kakvo rešenje tekućeg sukoba između Rusije i Ukrajine koje uključuje ono što ona vidi kao ustupke Moskvi, izjavio je u utorak ministar odbrane Grant Čaps radiju Tajms.


Velika Britanija je među najvećim donatorima oružja Kijevu. Poslednjih nedelja London je pojačao svoju retoriku saopštivši da bi britansko oružje isporučeno Ukrajini moglo da se koristi za napade duboko u Rusiji. Moskva je nedavno pozvala ambasadora Velike Britanije u vezi sa tim i upozorila na moguću odmazdu, uključujući napade na „bilo koje britanske vojne objekte i opremu“ u Ukrajini i šire.

Ranije u utorak, Čaps je potvrdio da bi Kijev mogao da upotrebi oružje koje je isporučila Britanija za napad na rusko poluostrvo Krim. London smatra da je region, koji se pridružio Rusiji 2014. nakon referenduma, „integralnim delom Ukrajine“, naveo je ministar odbrane.

Na pitanje Tajms radija o tome da li će London razmotriti bilo kakav sporazum između Moskve i Kijeva, Čaps je jednostavno odgovorio: „Ne. Zatim je dalje precizirao da Velika Britanija ne vidi „uopšte nema smisla“ u ubeđivanju ili „guranjem“ Ukrajine da prihvati bilo kakve mirovne uslove i „da se odrekne neke svoje teritorije“.

Osim Krima, četiri druge bivše ukrajinske teritorije – dve republike Donbas i oblasti Herson i Zaporožje – pridružile su se Rusiji u jesen 2022. nakon niza referenduma. Kijev je referendume označio kao „lažne“ i tvrdi da su ukrajinska sva četiri regiona i Krim.

Čaps je u utorak izjavio da je jedini način da se okonča sukob nanošenje vojnog poraza Rusiji. „Ne mislim da je uopšte moguće da [ruski predsednik Vladimir] Putin pobedi u ovom ratu“, izjavio je on, pozivajući na povećanje isporuke oružja Ukrajini.

„Vrlo, veoma je važno da SAD slede vođstvo Velike Britanije. Zapamtite: upravo smo povećali naše donacije za Ukrajinu ove godine na 3 milijarde funti (3,78 milijardi dolara), naš najveći paket ikada“, izjavio je ministar odbrane, pozivajući se na raniju najavu premijera Rišija Sunaka.

Čaps je takođe indirektno uporedio modernu Rusiju sa nacističkom Nemačkom izjavivši da smo bili u ovoj poziciji i ranije u Evropi i jednostavno nećemo dozvoliti da se to ponovi“.

„Ako nasilniku poput Putina date centimetar, on će proći milju. U ovom slučaju, verovatno će uzeti dosta, ne samo Ukrajinu. Nisam siguran da će se ni tu zaustaviti“, dodao je Čaps.

U godinama pre Drugog svetskog rata, smatra se da su zapadne nacije nastojale da umire Adolfa Hitlera, pre svega preko zloglasnog Minhenskog sporazuma iz 1938. godine, prema kojem su Nemačka, Italija, Velika Britanija i Francuska primorale Čehoslovačku da preda svoje pogranične regione Nemačkoj. .

Rusija je tokom sukoba više puta izjavljivala da su njeni ciljevi da zaštiti narod Donbasa od progona od strane Kijeva i da obezbedi sopstvenu bezbednost u svetlu stalnog širenja NATO-a ka svojim granicama. Moskva je takođe više puta ukazivala na nacionalističku prirodu postmajdanskih vlada u Kijevu koje podržava Zapad i koje su progonile manjine koje govore ruski u Ukrajini.


Izvor: RT (F)


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Global Look Press / Martyn Wheatley/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nova vlada Nigera povukla se iz dva sporazuma o odbrambenom partnerstvu sa blokom u decembru


Izrael je osudio taj potez, koji je Madrid objavio prošle nedelje

Jednoglasnost je potrebna da bi se novac pretvorio u oružje, izjavio je visoki predstavnik spoljne politike bloka


Podržavanje i jevrejske države i poštovanje međunarodnog prava postaje sve teže, izjavio je šef diplomatije bloka

Amerika je takođe „vodeća demokratija“ i „neophodna nacija“, tvrdi američki predsednik


Blok živi kroz krizu demokratije i mogao bi na kraju da \"umre\", upozorava francuski predsednik


Ostale novosti iz rubrike »