BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Senat SAD odobrio proširenje NATO-a

RT: Senat SAD odobrio proširenje NATO-a
04.08.2022. god.
Senatori velikom većinom podržavali pristupanje Finske i Švedske vojnoj alijansi, dok su odbacili amandman kojim se pokušavala ograničiti ratna ovlašćenja NATO-a

Senat SAD je velikom većinom glasao za ratifikaciju članstva Švedske i Finske u NATO-u, što je još jedan korak ka proširenju vojnog bloka predvođenog SAD-om nakon što se njegovih 30 članica formalno obavezalo na taj potez.

Senatori su glasanjem (95-1) odobrili meru, u onome što je američki predsednik Džo Bajden nazvao „istorijskim glasanjem“ koje „šalje važan signal održive, dvopartijske posvećenosti SAD NATO-u“.

„Sjedinjene Države ostaju posvećene bezbednosti Švedske i Finske. Nastavićemo da radimo na tome da ostanemo na oprezu protiv bilo kakvih pretnji našoj zajedničkoj bezbednosti“, dodao je Bajden, obećavajući da će potpisati protokole o pristupanju kako bi se zvanično odobrilo članstvo dve zemlje.

Republikanac iz Misurija Džoš Holi bio je jedini senator koji je glasao protiv ratifikacije, tvrdeći da „slanje više snaga i resursa u Evropu za odbranu novih saveznika“ ne bi pomoglo da se „ojača naše odvraćajuće držanje na Pacifiku“, na šta su on i kolege republikanci više puta upozoravali, odnosno na navodnu pretnju koju predstavlja Kina. Senator Rand Pol iz Kentakija je u međuvremenu glasao kao „suzdržan“.

Republikanac Pol je takođe predstavio amandman koji bi ponovo potvrdio ovlašćenja Kongresa da objave rat, naglašavajući da odredbe o kolektivnoj odbrani NATO bloka ne zamenjuju Ustav SAD. Međutim, njegov amandman nije prošao (10-87), a samo nekoliko republikanaca je podržalo tu meru. Senator Mit Romni je rekao da bi amandman mogao pokazati "pukotine" u posvećenosti Vašingtona "međusobnoj odbrani" i podršci NATO-a Ukrajini u njenom ratu sa Rusijom.

Glasanjem i potpisom Bajdena, SAD će biti 20 od 30 država NATO-a koje su ratifikovale članstvo Stokholma i Helsinkija, prema pisanju "Hila". Za članstvo se zahteva jednoglasna saglasnost članica alijanse. Iako su se Švedska i Finska u početku suočile sa čvrstim otporom Turske, čini se da su postigli provizorne sporazume kako bi zadovoljili uslove Ankare.

Podstaknute ruskom specijalnom operacijom u Ukrajini, dve nordijske države odlučile su da se pridruže NATO-u nakon decenija neutralnosti, zvanično podnevši zahtev za članstvo u alijansi još u maju. Iako Moskva već dugo izražava zabrinutost zbog širenja NATO-a na istok - Finska deli granicu sa Rusijom od 800 milja, predsednik Vladimir Putin je izjavio da Rusija „nema problema“ ni sa jednom ni sa drugom zemljom i da ne vidi njihovo članstvo kao „neposrednu pretnju“ .

Izvor:
 
RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © AP / J. Scott Applewhite / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije


Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, kaže da Zapad, po naređenju SAD, radi na eskalaciji odnosa sa Rusijom. Ruski diplomata dodaje da Zapad na svakom koraku radi protiv...


Francuski predsednik je koristio svoja ovlašćenja za imenovanja u poslednjem trenutku, tvrdi bivši lider stranke Nacionalni savez

Dmitrij Peskov je, međutim, naglasio da je „Orban poznat kao političar koji ume da brani interese svoje zemlje na prilično težak način“


„Bar u pogledu predsednikovog vršenja njegovih osnovnih ustavnih ovlašćenja, ovaj imunitet mora biti apsolutan“, navodi se u presudi


Ostale novosti iz rubrike »