RT: Pentagon vodio „iskrene“ razgovore sa kineskom vojskom, dok Peking odbacuje sporazum „AUKUS“ nazivajući ga „zabadanjem noža u leđa“
Američka vojska je saopštila da je vodila "dubinski" dijalog sa Pekingom, ponavljajući da ostaje posvećena regionalnim saveznicima usred stalnog neprijateljstva oko novog bezbednosnog pakta između SAD-a, Velike Britanije i Australije namenjenog suprotstavljanju Kini.
„Dve strane su vodile iskrenu, dubinsku i otvorenu diskusiju o nizu pitanja koja utiču na odbrambene odnose SAD-a i NR Kine“, rekao je portparol Pentagona potpukovnik Martin Majners.
On je nazvao sastanak „važnom komponentom“ u naporima Vašingtona da „odgovorno upravlja konkurencijom između SAD -a i NR Kine“.
Izjava je usledila nakon agresivnije retorike protiv Pekinga koju američki zvaničnici u poslednje vreme vode zbog velike diplomatske svađe oko novopotpisanog trilateralnog sporazuma o bezbednosti između Vašingtona, Londona i Kanbere, nazvanog „AUKUS“. Sporazum će omogućiti Australiji da nabavi podmornice na nuklearni pogon od Sjedinjenih Država, što je razbesnilo Francusku, koja je već postigla ugovor vredan više milijardi dolara sa Australijom za francuske podmornice na dizel motor. I dok nijedna zemlja nije imenovana kao meta nove indo-pacifičke alijanse, anonimni zvaničnici Bele kuće ocenili su pakt „još jednim potezom zapadnih saveznika da potisnu uspon Kine na vojnom i tehnološkom polju“.
Kina je sa svoje strane osudila aranžman "AUKUS" kao „krajnje neodgovoran“, saopštivši da planovi o naoružavanju Australije podmornicama na nuklearni pogon „ozbiljno narušavaju regionalni mir i stabilnost“, te bi čak moglo podstaći „trku u naoružanju“ u Indo-pacifiku.
Pored novog bezbednosnog saveza, koji je odvojen od četvoročlanog bloka „Kvad”, još jednog tela stvorenog da se suprotstavi Kini, Peking i Kanbera su se poslednjih meseci sporečkali po nizu drugih pitanja vezanih za trgovinu.
Tokom nedavnog intervjua, australijski premijer Skot Morison ustvrdio je da bi njegova zemlja bila za više dijaloga sa Pekingom, ali da Kina jednostavno nije zainteresovana da učini isto. Odgovarajući na te primedbe sledećeg dana, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine, Hua Čuning je rekla da su trenutni diplomatski problemi "u potpunosti proizvodnje australijske vlasti".
"Bilo da Australija iskreno želi poboljšati i razviti odnose s Kinom, ili čini suprotno od onoga što kaže, ili čak da ide toliko daleko da Kini otvoreno zabada nož u leđa, Kina ima svoj vlastiti sud", rekla je Čuningova pozvavši Australiju da se odluči da li će na Peking gledati kao na prijatelja ili neprijatelja.
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Reuters / Yuri Gripas / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- Kina
- Australija
- odnosi
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.