BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Peking NATO-u: Prestanite naduvavati „teoriju kineske pretnje“

RT: Peking NATO-u: Prestanite naduvavati „teoriju kineske pretnje“
15.06.2021. god.

 
Kina je optužila NATO za klevetu i pokušaj podsticanja sukoba nakon što su članice bloka objavile zajedničko saopštenje u kojem osuđuju postupanje Pekinga na svetskoj sceni.

30-člani vojni blok je saopštio da „kineske ambicije i asertivno ponašanje predstavljaju sistemske izazove međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima i oblastima relevantnim za bezbednost Alijanse“. Posebno su primetili da Kina „ubrzano širi“ svoj nuklearni arsenal i sprovodi vojne vežbe sa Rusijom.

Zemlje NATO-a pozvale su Peking da ispuni svoje međunarodne obaveze i da se „ponaša odgovorno“ na svetskoj sceni.

Kineska misija pri EU odgovorila je danas optužujući vojni savez koji predvode SAD za „klevetu kineskog mirnog razvoja i pogrešno procenjivanje međunarodne situacije i sopstvene uloge“. NATO-ov način razmišljanja je „nastavak hladnoratovskog mentaliteta i blokovske politike“, navodi se u saopštenju.


"Kina je posvećena odbrambenoj politici koja je odbrambene prirode. Naša potraga za odbranom i vojnom modernizacijom je opravdana, razumna, otvorena i transparentna."

 

Kineske diplomate su tvrdile da odbrambeni budžet Pekinga čini oko 1,3% BDP-a zemlje, što je ispod NATO smernica koje zahtevaju od država članica da troše najmanje 2% svog BDP-a na odbranu. Dodali su da kineski nuklearni arsenal "nikako nije u istoj ligi" sa SAD-om.

„Kina poziva NATO da racionalno posmatra razvoj Kine i prestane da naduvava u bilo kom obliku takozvanu `kinesku pretnju `“, navodi se u saopštenju, optužujući zapadni blok da pokušava da stvori konfrontaciju.

Šef NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je ranije da saveznici moraju da razviju zajedničku strategiju da se suprotstave usponu Kine kao ekonomskog i vojnog igrača.

Obraćajući se novinarima nakon samita bloka u ponedeljak u Briselu, Stoltenberg je takođe rekao da NATO mora održavati "dijalog i kontakt" s Pekingom na vojnom polju, te da saveznici mogu sarađivati s Kinom u pitanjima kao što su kontrola naoružanja i Avganistan.
 
Sastanak NATO-a dogodio se neposredno nakon samita G7 u Velikoj Britaniji, gde su lideri, između ostalog, zatražili „pravovremenu, transparentnu, stručno vođenu i naučno zasnovanu“ studiju o poreklu koronavirusa u Kini.
 
Američki predsednik Džo Bajden je rekao da je „važno znati odgovor“ na to da li se virus prenosio na ljude od životinja u prirodnom okruženju ili je „reč o eksperimentu koji se u laboratoriji izmakao kontroli“. Bajden se pozvao na teoriju da je koronavirus slučajno procurio iz laboratorije u Vuhanu u Kini, gde je prvi put zabeležen.

Kina je više puta odbacila navode da je virus "procurio" iz laboratorije.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Kenzo Tribouillard/AFP/ RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.

Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.


Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije


Ostale novosti iz rubrike »