RT: Bajden predstavio „kinesku radnu grupu“ Pentagona radi pregleda „izazova“ koje Peking predstavlja, dok američka vojska zvecka na njenom pragu
Američki predsednik Džo Bajden pokrenuo je vojnu radnu grupu za procenu američke politike prema Pekingu, obećavajući da će se suočiti sa "kineskim izazovom" dok nastavlja pomorsko raspoređivanje svog prethodnika u dvorištu zemlje.
Bajden je najavio novu radnu grupu tokom posete Pentagona, svojoj prvoj poseti, izjavivši da će se njegova administracija "suočiti sa rastućim izazovima koje predstavlja Kina da bi održala mir i odbranila naše interese".
„Biće potreban napor cele vlade, dvostranačka saradnja u Kongresu i snažni savezi i partneri“, rekao je Bajden o pregledu politike, koji će proceniti „strategiju i operativne koncepte, tehnologiju i držanje sile“.
With @POTUS' remarks today, DOD announces a new China Task Force to review all U.S. policy toward China and how "we will meet the China challenge" and "win the competition in the future."
— Paul D. Shinkman (@PDShinkman) February 10, 2021
Will be led by longtime Biden staffer and @CNASdc exec @elyratner.
Details here: pic.twitter.com/CybMjeXpDd
Pod vođstvom Elija Ratnera, koji je specijalni pomoćnik za Kinu pri ministra odbrane Lojda Ostina, radna grupa sastojaće se od 15 civilnih i vojnih zvaničnika i svoja saznanja dostaviće Ostinu u roku od četiri meseca, navodi se u informativnom listu Pentagona. Međutim, ne očekuje se da će panel izraditi javno dostupan izveštaj.
Iako je Bajden rekao da će nova radna grupa izvršiti opsežnu reviziju stava Vašingtona prema Pekingu, nejasno je u kojoj će meri američka politika odstupiti od politike administracije Donalda Trampa. Stupivši na funkciju pre samo četiri nedelje, novi predsednik je već započeo gotovo isto zveckanje sabljom kao i njegov prethodnik, uputivši u utorak udarnu grupu brodova sa nosačem aviona u Južno kinesko more u blizini Paraselskih ostrva koje kontroliše Kina. Pentagon je za vreme Trampa često izvodio istu vrstu misija „slobode plovidbe“, koje je Kina više puta osudila kao provokativne.
Bajden je tokom prvog spoljnopolitičkog obraćanja zauzeo borbeni stav prema Pekingu, koju je nazvao američkim „najozbiljnijim konkurentom“, što je retorika koja podseća na Trampovu o navodnim kineskim „ekonomskim zloupotrebama“ i „napadu“ na intelektualnu svojinu. Najavljujući kinesku radnu grupu, Bajden je otišao još dalje u svojim obećanjeima da će se suprotstaviti Pekingu, upozoravajući da "nikada neće oklevati s primenom sile", iako je ipak rekao da bi vojna akcija trebala biti "krajnje utočište".
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Reuters / Jake Greenberg / US Navy handout / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- SAD
- Kina
- odnosi
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.