BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Razlike, a ne sporovi“: Indija i Kina se složili oko plana deeskalacije, te da granični sukob „nije u interesu nijedne strane“

RT: „Razlike, a ne sporovi“: Indija i Kina se složili oko plana deeskalacije, te da granični sukob „nije u interesu nijedne strane“
11.09.2020. god.


Nju Delhi i Peking su se složili da se smanje tenzije koje su izbile duž sporne kinesko-indijske granice, koje su dovodile do vatrenih okršaja, nakon što su na sastanku u Moskvi saopštili o planu za deeskalaciju u pet tačaka.

Tenzije su porasle visoko duž Linije stvarne kontrole (LAC) u Istočnom Ladahu na kinesko-indijskoj himalajskoj granici od maja, te su više puta dovodile do sukoba između indijskih i kineskih snaga smeštenih u retko naseljenom planinskom području.

Plan koji su se dogovorili indijski ministar spoljnih poslova S Džaišankar i njegov kineski kolega Vang Ji na marginama sastanka Šangajske organizacije za saradnju (ŠSO) u Moskvi, predviđa da će se snage sa obe strane granice „odmah udaljiti jedni od drugih i održavati odgovarajuće rastojanje radi ublažavanja napetosti“.

Objavljen u zajedničkoj izjavi, sporazum takođe određuje da se i Nju Delhi i Peking obavezuju da će se pridržavati „svih postojećih sporazuma ... održavati mir i spokoj“, kao i da neće dozvoliti „bilo kakvu akciju koja bi mogla eskalirati stvari“ na tom području .


Smanjenje neprijateljstava između dve zemlje, a koja su izazvala strahove od potpunog oružanog sukoba, sa čestim i ponekad smrtonosnim obračunima na granicama, zasnivaće se na „nizu konsenzusa“ između indijskog premijera Narendre Modija i kineskog predsednika Si Đinpinga, „uključujući i to da se ne dozvoli da razlike postanu sporovi“, navodi se u zajedničkoj izjavi.

"Trenutna situacija u pograničnim oblastima nije u interesu nijedne strane."

 

 


U pokušaju da u budućnosti izbegnu sukobe na granici, zvaničnici su se složili da ostanu u kontaktu putem posebnih mehanizama komunikacije, kao i da ubrzaju rad na novim „merama za izgradnju poverenja“ kako bi se osiguralo da dugogodišnji granični spor ne bi odveo u spiralu rata.

Očigledno otapanje kinesko-indijskih odnosa dolazi nakon najgoreg rasplamsavanja tenzija u poslednje četiri decenije. Sredinom juna, u ozbiljnom okršaju dveju vojski u dolini Galvan poginulo je 20 indijskih vojnika. Od tada se dogodilo nekoliko manjih okršaja, produbljujući razdor između dve najmnogoljudnije zemlje na svetu. Poslednji incident dogodio se u ponedeljak južno od jezera Pangong Tso, pri čemu su obe zemlje upirale prste jedna u drugu kao pokretača incidenta.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / Russian Foreign Ministry / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.

Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.


Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije


Ostale novosti iz rubrike »