RT: Tramp naredio stvaranje polarnih ledolomaca radi „snažnog prisustva i obezbeđenja Arktika“
Predsednik Donald Tramp je naredio državnim agencijama da započnu stvaranje „flote polarnih bezbednosnih ledolomaca“ koja bi bila u potpunosti operativna do 2029. godine, navodeći potrebu za zaštitom američkih interesa na Arktiku i na Antarktiku.
U memorandumu upućenom Ministarstvu spoljnih poslova, trgovine, energetike, nacionalne bezbednosti i Pentagonu, Tramp je rekao da SAD trebaju "razviti i sprovesti program nabavke flote polarnih bezbednosnih ledolomaca".
Nacionalna bezbednost je zadužena za napore da razvije uslove za stvaranje uz napomenu da to ne sme da negativno utiče na nabavku ledolomaca američke obalske straže.
Flota će uključivati „najmanje tri teška ledolomca polarne klase“ i klasu srednjih ledolomaca zasnovanih na „celom nizu nacionalnih i ekonomskih bezbednosnih misija“, kao što su eksploatacija resursa i održavanje podvodne kablovske strukture.
Studije će odrediti optimalni broj ledolomaca za „obezbeđivanje trajnog prisustva i u arktičkom i po potrebi antarktičkom regionu“.
SAD trenutno imaju samo jednog operativnog teškog ledolomca, "Polar Star", kao i jednog srednjeg ledolomača "Hejli". "Polar star" je izgrađen 1970-ih i približava mu se kraj radnog veka. Tramp je naložio agencijama da utvrde mogućnosti za „premošćavanje jaza“ dok flota ne bude spremna, uključujući kupovinu ili zakup plovila od drugih država.
Štaviše, floti će trebati najmanje dve američke lokacije za baziranje i najmanje dve međunarodne lokacije, a što je dato agencijama da odrede i procene u svetlu planirane misije. Procena „uzima u obzir moguće mogućnosti podele opterećenja za baziranje sa Ministarstvom odbrane i saveznicima i partnerima, prema potrebi“, navodi se u dokumnetu.
Stejt departmentu je naloženo da sarađuje sa unutrašnjom bezbednošću na identifikaciji „partnerskih nacija“ sa brodskom stručnošću i sposobnostima.
Tramp je odavno bacio oko na Arktik, pomišljajući na ideju o kupovini Grenlanda od Danske u avgustu 2019. godine. Iako su Danci odbacili ponudu SAD-a, Vašington je nastavio da istražuje mogućnost sticanja najvećeg ostrva na svetu i vrata Arktika.
Njegov prethodnik Barak Obama je obećao 2015. godine da će zatvoriti "jaz ledolomaca" sa Rusijom, koja je u to vreme imala 34 takva broda, 11 puta više nego SAD, ali od te inicijative ništa nije usledilo. Od tada je Rusija izgradila nekoliko glavnih ledolomaca na nuklearni pogon, dok je i Kina takođe započela aktivnosti na Arktiku porinućem svog prvog ledolomca 2019. godine.
Vrlo je malo verovatno da će SAD tražiti pomoć od Rusije, koja trenutno ima vodeći položaj kako u broju ledolomaca, tako i u ekspertizi za njihovo izgradnju i održavanje. Moskva je godinama jačala svoje vojno i civilno prisustvo na Arktiku, jer je i Severni okean najduža granica, kao i zato što se led koji se povlači otvara morsku rutu između Evrope i Azije na duži deo godine, sa velikim komercijalnim mogućnostima.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- Ledolomac Polar star © US Coast Guard/Petty Officer 3rd Class Rachel French/Handout via Reuters / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.