RT: „Ne žalite se, pojačajte pritisak na Rusiju“: Ambasador SAD osudio Nemačku zbog kritika o povlačenju iz Sporazuma o otvorenom nebu
Berlin bi trebao da vrši pritisak na Moskvu, umesto da kritikuje povlačenje SAD-a iz Sporazuma o otvorenom nebu, rekao je američki ambasador nemačkom ministru spoljnih poslova, dok su se dva NATO saveznika sukobila oko poteza Vašingtona da odustane od Sporazuma.
SAD su ranije ove nedelje saopštile nameru da se povuku iz Sporazuma o otvorenom nebu, uznemirivši svoje NATO saveznike u Evropi.
Među onima koji su pozvali na očuvanje multilateralnog sporazuma iz 2002. godine, koji omogućava nadzorne letove preko teritorija njegovih potpisnica, bio je i nemački ministar spoljnih poslova Haiko Mas.
Najviši diplomata Nemačke izrazio je veliku zabrinutost da će predstojeće povlačenje SAD-a „značajno smanjiti“ obim Sporazuma, dodajući da će Berlin „intenzivno sarađivati“ sa „partnerima istomišljenicima“ kako bi nagovorili SAD da odustanu od napuštanja Sporazuma.
Zaharova: SAD nisu čak imale ni nameru da razgovaraju o novim tvrdnjama u vezi Sporazuma o otvorenom nebuhttps://t.co/FASpG888Nh
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) May 24, 2020
Retorika iz Berlina nije dobro legla američkom ambasadoru u Nemačkoj, Ričardu Grenelu, a koji je i u prošlosti vodio kontoverznu polemiku u pokušajima davanja lekcija Berlinu o nizu domaćih pitanja, od vojne potrošnje do izgradnje gasovoda "Severni tok 2".
"Umesto da se žali na reakciju SAD-a, Haiko Maas je trebalo da pojača pritisak na Rusiju poslednjih godina, tako da ispuni svoje obaveze [prema Sporazumu o otvorenom nebu]", rekao je Grenel za Rajnše post.
Ambasador je ponovio mantru Vašingtona da se „Rusija dugo nije pridržavala Sporazuma o otvorenom nebu“, žaleći što se Nemačka i dalje planira pridržavati njegovih odredbi, uprkos zabrinutosti SAD-a.
Rjabkov: Ne postoji mogućnost sklapanja novog Sporazuma o otvorenom nebuhttps://t.co/unG0qGBvHs
Nemačka nije jedina zemlja koja je izrazila svoje primedbe na potez SAD-a. U zajedničkoj izjavi ministri spoljnih poslova 10 zemalja EU, uključujući Nemačku, Francusku, Italiju, Španiju, Švedsku i Holandiju, Sporazum su nazvali "ključnim elementom okvira za izgradnju poverenja".
Masov poziv ponovio je i Brisel, a šef EU za spoljnu politiku Džozef Borel je naglasio da Sporazum, koji je od 2002. godine omogućio više od 1.500 posmatračkih letova u raznim zemljama, „pruža transparentnost i predvidljivost“.
„Odustajanje od Sporazuma nije rešenje za rešavanje teškoća u njegovom sprovođenju i poštovanju druge strane“, rekao je Borel.
Rusija je u više navrata negirala optužbe SAD-a da ne ispunjava svoje obaveze, insistirajući da je ograničila letove preko svoje teritorije samo kao odgovor na slične poteze SAD-a i njihovih saveznika.
Uprkos tome što nije bila zadovoljna poštovanjem Sporazuma od strane SAD-a, Moskva je izrazila spremnost da pregovara s Vašingtonom i da će "učini sve što je moguće da Sporazum ostane netaknut".
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- Ambasador SAD-a u Nemačkoj, Ričard Grenel, foto: © Global Look Press / Imago-images.de / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.