RT: Vašington podigao optužnicu za „narko-terorizam“ protiv predsednika Venecuele Nikolasa Madura
SAD su podigle optužnicu protiv venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura za "narko-terorizam". Predstava je poznata, jer je panamski lider Manuel Noriega bio pod sličnim optužbama pre američke invazije pre 30 godina.
Maduro i 14 sadašnjih i bivših zvaničnika venecuelanske vlade i vojske, optuženi su u četvrtak od strane sudova u Floridi, Njujorku i Vašingtonu. Prema navodima Ministarstva pravde SAD-a, Maduro i njegove kolege su se udružili sa kolumbijskim gerilcima kako bi "poplavili" SAD kokainom, prevozeći drogu do američkih obala vazdušnim i morskim putem.
— US Attorney SDNY (@SDNYnews) March 26, 2020
„Madurov režim je preplavljen korupcijom i kriminalom“, rekao je glavni tužilac Vilijem Bar na konferenciji za novinare.
Bar nije pružio nikakve dokaze o zaplenama droge, ali je ustvrdio da su američke vlasti primetile aktinosti trgovine ljudima u Centralnoj Americi.
Optužnice podignute protiv trenutnog šefa države su novi potez SAD-a u naporima svrgavanja Madura. Ipak, Vašington je proveo više od godinu dana pokušavajući da ukloni Madura sa vlasti. Nakon što je venecuelanski lider opozicije Huan Gvaido proglasio sebe "privremenim predsednikom" prošlog januara, Vašington ga je odmah priznao kao "legitimnog predsednika" ove latinoameričke zemlje. Usledili su potom runde sankcija protiv Madurove vlade, a u jednom trenutku su se pojavile i vojne akcije.
Maduro je, međutim, uprkos svim pokušajima, zadržao odanost policije i vojske i ostao na vlasti u Karakasu.
Šanse da SAD zapravo uhapse i procesuiraju Madura su veoma male, iako je Bar rekao da Ministarstvo pravde „istražuje sve mogućnosti“ kada je u pitanju hapšenje venecuelanskog lidera. Ništa manje od toga da organizuje otmicu Madura od strane venecuelanske opozicije, Bar je rekao da bi američke vlasti mogle da udare na Madura i njegove saradnike tokom putovanja, što je samo daleka mogućnost usred globalne pandemije Covid-19.
SAD su optužile samo jednog predsednika države pored Madura, odnosno panamskog lidera Manuela Noriegu 1988. godine. Kao i Madura, Vašington nije priznao Noriegu kao legitimnog lidera Paname u to vreme.
Jednom saveznika SAD-a, Noriegu su na kraju zarobili američki specijalci nakon invazije na Panamu 1989. godine, a sud u Majamiju osudio ga je tri godine kasnije. Na pitanje da li bi se vojna akcija mogla izvesti radi hvatanja Madura, Bar nije komentarisao.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: FILE PHOTO © Global Look Press / Marcos Salgado / Xinhua; REUTERS / Jonathan Ernst / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.