SAD: Pretnja od Rusije nije samo spoljna ili vojna
Američki podsekretar za političke poslove Dejvid Hejl na svedočenju o „Budućnosti američke politike prema Rusiji” pred spoljnopolitičkim odborom Senata kazao je da "pretnja od Rusije nije samo spoljna ili vojna".
Moskva, tvrdi Hejl, koristi digitalne tehnologije kako bi „ciljala Ameriku i njene demokratske saveznike iznutra”.
"Ove akcije uključuju miješanje u izbore i složene operacije uticaja sa snažnim resursima u režiji najviših nivoa ruske vlade u samom srcu zapadnog sveta. Rusija ne vrši diskriminaciju po političkoj ideologiji ili stranačkoj liniji. Njihov cilj je potkopaju demokratske institucije, praveći podele u demokratskim i pluralističkim društvima", rekao je Hejl.
Američki diplomata je rekao da NATO osniva dve nove komande, jednu u SAD-u, fokusiranu na obezbeđivanje kritičnih prekookeanskih morskih linija komunikacije, a drugu u Nemačkoj kako bi poboljšao logističku podršku.
“Ove NATO komande će stvoriti timove za podršku kako bi se naši saveznici suočili sa novim i razvijajućim ruskim pretnjama poput sajber napada. Takođe će pokrenuti velike, višegodišnje inicijative za jačanje mobilnosti, spremnosti i sposobnosti Alijanse”, navodi Hejl.
"Savez je ojačan i dodatnim NATO članicama koje se bore sa ruskim uticajem, među kojima je Crna Gora."
“NATO savez je takođe ojačan uključivanjem dodatnih članica. Crna Gora je u junu 2017. godine pristupila NATO-u. Zahvaljujući radu ovog Odbora i celog Senata, Severna Makedonija je na putu da postane najnovija članica NATO-a nakon što preostale države članice NATO-a odobre sporazum, kao što je Senat uradio u oktobru”, dodao je Hejl.
"Razumevanje ruskih pretnji od suštinskog je značaja za razvoj dugoročnog odgovora na njih."
Dodaje i da su SAD pod Donaldom Trampom preduzele dosljedne akcije protiv "pokušaja Moskve da potkopa američke interese i interese njenih saveznika i partnera širom sveta".
“Sjedinjene Američke Države će nastaviti da koriste sve odgovarajuće alate nacionalne moći, uključujući diplomatiju, da bi se odbranile od bilo kakvih daljih pretnji Moskve i da bi unapredile i zaštitile interese Amerike i naših saveznika i partnera. Kao što je navedeno u predsednikovoj Nacionalnoj bezbednosnoj strategiji, Amerika je konkurencija velikih sila.”
Američka administracija, dodaje on, Rusiju posmatra kao "odlučnog i snalažljivog konkurenta Sjedinjenih Država".
“Da bismo unapredili šire američke interese, mi u osnovi ne tražimo protivnički odnos sa Rusijom. Ostajemo otvoreni za saradnju s Moskvom kada se ona uskladi sa našim i savezničkim interesima. Ipak, američka administracija će štititi nacionalnu bezbednost SAD i bezbednost naših saveznika kada Moskva pokuša da ih ugrozi”, zaključio je Hejl.
- Izvor
- foto: © RIA Novosti / Natalья Seliverstova/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- SAD
- odnosi
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.