BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Odjeci Drugog svetskog rata: Pompeo krenuo u pohod na južni Pacifik kako bi se suprotstavio Kini

RT: Odjeci Drugog svetskog rata: Pompeo krenuo u pohod na južni Pacifik  kako bi se suprotstavio Kini
06.08.2019. god.


Američki državni sekretar Majk Pompeo boravio je u istorijskoj poseti tri ostrvske zemlje južnog Tihog okeana, izražavajući strahove od kineskog uticaja u vezi produžavanja spoljzuma o protektoratu s Vašingtonom, što izgleda kao povratak razmišljanjima o Drugom svetskom ratu.

Sletevši na ostrvo Ponpej, Pompeo je postao prvi američki državni sekretar koji je posetio Mikroneziju. Susrećući se s čelnicima saveznih država Mikronezije, Maršalovih ostrva i Palaua, on je nazvao male ostrvske zemlje „velikim uporištima slobode“ te ih pozvao da se porede sa SAD-om, a ne Kinom u trenutnoj borbi za vlast nad Tihim okeanom.

"Znamo da se Kina želi da deluje u ovom regionu i da utiče na njega", rekao je Pompeo dodajući da Sporazum o slobodnom udruživanju koji tri arhipelaga imaju s Vašingtonom "održava demokratiju u kontekstu kineskih napora za preuređenjem Tihog okeana".

Njegove primedbe stižu za vreme dok su SAD i Kina umešane u carinski rat, kao i u pomorski hladni rat u Južnom kineskom moru, gde Peking želi da pojača svoje pretenzije nad ključnim pomorskim putevima izgradnjom stalnih staništa i vojnih instalacija na brojnim ostrvima.

Iako Maršalova ostrva, Mikronezija i Palau imaju malo stanovnika, zemlje se protežu preko ogromnog okeanskog prostranstva između Australije i Havaja, što predstavlja stratešku vezu između SAD-a i njihovih saveznika s druge strane Tihog okeana.



Ostrva su postala gorko bojno polje velikih sila tokom Drugog svetskog rata, kada su ih SAD koristile u kampanji „ostrvskih skokova“ protiv carskog Japana. Sva tri arhipelaga su u to vreme bili u japanskom posedu i poprišta nekih od žestokih bitki tokom 1944. godine, kao što su Kvajalein i Peleliu.
 
Nakon rata, SAD su raselile hiljade stanovnika Maršalovih ostrva kako bi izvršile probe atomske bombe na atolima Bikini i Enevetak do 1958. godine, a posledice se osećaju do danas.



Bilo je potrebno skoro pet decenija da se SAD odreknu „starateljstva“ nad svim ostrvima, a Palau je formalno ratifikovao Sporazum o slobodnom udruživanju s Vašingtonom 1994. godine, aMikronezija i Maršalova ostrva su to već učinili 1986. Prema odredbama Sporazuma, tri zemlje se oslanjaju na SAD zbog ekonomske, bezbednosne i odbrambene politike.
 
Sporazum ističe 2024. godine, a Pompeova poseta delimično je bila namenjena pokretanju razgovora o njegovom obnavljanju. Čini se da su svi razgovori o kineskoj „pretnji“ deo ovog pregovaračkog procesa.

Takođe se čini da se pekinški „zločin“ sastoji u tome što se usudio davati razvojne kredite teritorijama koje Vašington smatra svojom sferom uticaja. Prema navodima Rojtersa, kineske investicije i krediti su usredsređeni na ostrvske države koje su prepoznale pretenzije Pekinga prema Tajvanu. Naime, to su Fidži, Tonga, Samoa, Vanuatu i Papua Nova Gvineja, umesto na teritorije u liniji s SAD-om kao što su Palau, Kiribati i Solomonova ostrva.

Takve razlike gube se u Stejt departmentu i Pentagonu, međutim, čini se da Vašington Kinu gleda istim objektivom kao i Japan 40-tih godina - azijsku silu čije jačanje SAD ne mogu tolerisati.

Očigledna i glavna nevolja s ovom paradigmom je da Kina nije agresivna imperijalna sila, kakav je Japan bio. Štaviše, bila je jedna od prvih žrtava carskog Japana, a tu činjenicu nije ni oprostila, a ni zaboravila. Bespotrebnim ubrizgavanjem straha u vezi s Kinom u odnose s pacifičkim protektoratima, Pompeo je samo pogoršao tekući američki spor s Pekingom.

Izvor: Vostok / RT
 


  • Izvor
  • foto: © REUTERS/Jonathan Ernst/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.

Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.


Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije


Ostale novosti iz rubrike »