Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Palmer: Cilj bombardovanja Srbije bio jasan, podrška suverenom i nezavisnom Kosovu ostaje čvrsta
17.06.2019. god.
Obraćanje zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD-a g. Metjua Palmera povodom obeležavanja 20. godišnjice od NATO agreisje i ulaska NATO snaga na Kosovo.
Prenosimo obraćanje u celosti koje je objavila ambasada SAD u Prištini:
"Sa dubokim poštovanjem priznajemo posvećenost i žrtve NATO saveznika ovde u proteklih dvadeset godina. Bez KFOR-a koji pruža bezbedno okruženje i slobodu kretanja na Kosovu, napori da se obezbedi trajni mir i promovisanje pomirenja ne bi urodili plodom.
"Sa dubokim poštovanjem priznajemo posvećenost i žrtve NATO saveznika ovde u proteklih dvadeset godina. Bez KFOR-a koji pruža bezbedno okruženje i slobodu kretanja na Kosovu, napori da se obezbedi trajni mir i promovisanje pomirenja ne bi urodili plodom.
NATO je intervenisao nakon što su iscrpljeni svi drugi diplomatski i politički napori. Sjedinjene Američke Države podržale su ovu akciju samo kao krajnje sredstvo, nakon što smo učinili sve diplomatske napore da prisilimo Miloševićev režim da okonča svoju brutalnu kampanju zločina.
Svi vi koji ste se ovde okupili, suviše dobro znate da su okolnosti iz 1999. godine zahtevale intervenciju da se zaustavi prisutna teška humanitarna katastrofa.
Cilj intervencije NATO-a bio je jasan i ograničen: da se spasu nevini životi i sačuva mir, sloboda i stabilnost u Evropi.
Na ovu svečanu godišnjicu, pamtimo mnoge koji su bili raseljeni, povređeni, ubijeni ili koji su nestali. Svima onima koji su izgubili svoje najmilije upućujemo iskreno saučešće.
Danas, obnavljamo naše obećanje da ćemo poštovati sećanje na njih tako što ćemo raditi zajedno na izgradnji mirne i prosperitetne budućnosti za njihovu decu i unuke.
Pre dvadeset godina bilo bi teško zamisliti da ćemo se danas okupiti ovde u najmlađoj evropskoj prestonici kako bismo proslavili ostvarene prekretnice i optimistično gledali u budućnost.
Građani Kosova su pokazali da njihova zemlja može biti pouzdan partner međunarodnoj zajednici, posvećena izgradnji demokratskih institucija i napredovanju na putu evroatlantskih integracija.
Podrška SAD-a suverenom, nezavisnom Kosovu ostaje čvrsta i usmerena je na cilj stabilnog, sigurnog i prosperitetnog zapadnog Balkana. Ova politika odavno ima podršku obe partije u Americi i ponosni smo na trajna ulaganja koja je američki narod pružio u razvoju Kosova.
Odbacujemo cinični koncept da je jedini način za ovaj region da krene dalje oduzimanje nezavisnosti Kosovu. Slično tome, odbacujemo ideju da je budućnost Kosova u spajanju sa drugom državom. Pristalice takvih ideja bi vas uveravali da je Kosovo nesposobno da preraste u potpuno nezavisnog člana međunarodne zajednice i bude sidro stabilnosti u regionu. Sjedinjene Američke Države veruju da Kosovo to može da bude.
Na 20. godišnjicu završetka rata i dolaska KFOR-a, vreme je da se skrene pažnja sa prošlosti na ono što je pred nama. Danas vas pozivam da razmislite o tome kako izgleda svetlija budućnost vaše mlade zemlje.
Jer, na kraju krajeva, na građanima Kosova je da definišu svoju sudbinu. Sjedinjene Američke Države će biti uz vas, ali odavno su prošli dani kada Sjedinjene Američke Države, EU, NATO ili UN – prihvataju ili bi trebalo – da prihvate tešku odgovornost ili donose odluke koje su odgovornost kosovskih lidera i građana.
Izgradnja bolje budućnosti za ovu zemlju zavisi od nepobitne predanosti da se uspostavi vladavina prava kao osnova. Jaka demokratija zahteva transparentno upravljanje, odgovornost sviju i odbacivanje nekažnjivosti. Oni koji su imućni ili dobro povezani ne bi trebalo da imaju posebne privilegije kada je u pitanju dosledna primena zakona.
Lideri moraju da se uhvate u koštac sa stvarnim i hitnim ekonomskim izazovima zemlje – stvaranje energetske sigurnosti i poslovne klime u kojoj lokalni biznismeni i strane investicije mogu napredovati i iskoristiti talente i težnje mladog stanovništva ove zemlje.
Napredak takođe zahteva udvostručen angažman lidera u Prištini i Beogradu da rade zajedno kako bi osigurali zaštitu nacionalnih manjina i obezbedili odgovornost onih koji su odgovorni za ratne zločine i kršenja ljudskih prava.
Priština i Beograd takođe moraju zajedno raditi u ime svih žrtava i njihovih porodica kako bi obezbedili pristup pravdi i pružili potpune informacije o sudbini njihovih najmilijih.
Lideri moraju ostaviti po strani nacionalističku retoriku i istorijski revizionizam. Oni skrnave sećanja na žrtve, ponovno otvaraju rane preživelih i rade protiv napretka ka transparentnoj, demokratskoj i odgovornoj vladi.
Kao što je to i bio slučaj u proteklih dvadeset godina, Sjedinjene Američke Države stoje uz Kosovo u cilju podsticanja napretka. Međutim, vreme je da Kosovo ojača sopstvene napore da postigne trajni mir postizanjem sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa sa Srbijom usmerenim na uzajamnom priznavanju. To je jedini način da se privede kraju spor koji spotiče obe zemlje od ostvarivanja njihovog potencijala.
Uspeh će zahtevati da Priština i Beograd uklone barijere i da se vrate pregovorima sa fleksibilnošću i duhom kompromisa neophodnim za postizanje sporazuma koji poboljšava živote građana na Kosovu i u Srbiji.
Kosovo i Srbija cće uvek biti susedi, neraskidivo povezani. Normalizacija je od vitalnog značaja za otključavanje evropske budućnosti obe zemlje i od presudnog je značaja za put regiona ka stabilnosti, sigurnosti i prosperitetu za sve.
Onima koji bi se povukli iz ovog izazova, koji veruju da mogu doći bolji uslovi za pregovaranje o boljem dogovoru, dopustite mi da odlučno kažem, da nema boljeg trenutka nego sada. Nedavno istorijsko pomirenje Grčke i Severne Makedonije pokazuje da je za hrabre, napredne lidere moguće ostaviti po strani štetne sporove iz prošlosti.
Pozivamo Kosovo da iskoristi istu smelost, otpornost i snagu koje je pokazalo u više navrata tokom proteklih 20 godina i da pokaže potrebnu hrabrost da se izađe iz ovog ćorsokaka.
Status kvo na Balkanu nije održiv. Ako Kosovo ne krene napred, ono će samo stajati u mestu. Svi gube zbog trenutnog zastoja.
Treba prekinuti začarani krug provokacija i odmazde koji vodi samo ka što većoj izolaciji i odbaciti sitničava stranačka nadmudrivanja. Iskoristite priliku da se uključite u ono što je potrebno da biste osigurali svetliju budućnost.
Sjedinjene Američke Države su spremne da pomognu u ostvarivanju ovog zajedničkog cilja.
Danas odajemo počast onima koji su pre dve decenije žrtvovali veoma mnogo. Hajde takođe da usmerimo svoje energije za stvaranje Kosova koje svi građani vide kao svoje i daju svoj doprinos prosperitetnoj zemlji i zemlji punoj nade.", naveo je Palmer.
- Izvor
- foto: xk.usembassy.go/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.