RT: Trampov Golanski poklon Izraelu osuđen od strane UN-a, zalivskih i evropskih saveznika
Odluka Donalda Trampa da prizna izraelsku aneksiju sirijske Golanske visoravni naišla je na osudu od strane međunarodne zajednice, UN-a, zajedno sa zalivskim i evropskim saveznicima koji su kritikovali taj potez.
Američki predsednik je u ponedjeljak potpisao deklaraciju kojom priznaje suverenitet Izraela nad spornom Golanskom visoravni. Izraelski premijer Benjamin Netanijahu, koji je bio prisutan na ceremoniji potpisivanja, pohvalio je Trampov jednostrani potez, uporedivši predsednika s biblijskim i cionističkim herojima. Međutim, reakcije međunarodne zajednice - uključujući najbliže, zemlje Zaliva i evropske saveznike Vašingtona, bili su znatno manje oduševljeni.
Ujedinjene nacije, koje dugo tvrde da je izraelska okupacija Golanske visoravni protivzakonita po međunarodnom pravu, navele su da se pozicija ove međunarodne organizacije nije promenila. Portparol UN-a je rekao da će generalni sekretar Antonio Gutereš nastaviti da poštuje rezoluciju iz decembra 1981. godine, kojom se izraelska aneksija Golanske visoravni određuje kao "ništavna i bez međunarodnog pravnog efekta".
Deklaracija je isto tako nepopularna među zemljama koje normalno slede vođstvo spoljne politike Vašingtona.
Saudijska Arabija, Bahrein, Katar i Kuvajt - zalivski saveznici Vašingtona koji su domaćini američkim vojnim bazama, kritikovali su Trampov potez.
"To će imati značajne negativne efekte na mirovni proces na Bliskom istoku i sigurnost i stabilnost u regionu", navodi se u saopštenju Saudijske Arabije. Predsednik parlamenta Saudijske Arabije Mišaal bin Fahm al Salami potvrdio je "principijelnu poziciju" Rijada da je Golanska visoravan sirijska teritorija.
Saveznik NATO-a Turska je takođe napala Vašington. Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu je izjavio da su SAD "ignorisale međunarodno pravo" priznavajući suverenitet Izraela nad Golanskom visoravni.
Severni sused Vašingtona, Kanada, ponovila je sličan stav.
U saopštenju, Otava je navela da "ne priznaje stalnu izraelsku kontrolu nad Golanskim visovima".
Canadian government statement on the Golan Heights. pic.twitter.com/dLT1OOmC7d
— Alexander Panetta (@Alex_Panetta) March 25, 2019
Australski ministar spoljnih poslova Maris Pejn otišao je toliko daleko da je primenio suptilan udarac u američku spoljnu politiku.
"Golanska visoravan je stvar koju Izrael i Sirija treba da reše kroz pregovore u kontekstu sveobuhvatnog mirovnog sporazuma", saopštila je Pejnova.
"Stajališta američke politike su stvar vlade SAD."
Different, perhaps fence-sitting, statement from Australian FM Marise Payne:
— Primrose Riordan (@primroseriordan) March 26, 2019
"The Golan Heights is a matter for Israel and Syria to determine through negotiations in the context of a comprehensive peace settlement."
"US policy positions are a matter for the US Government." https://t.co/l0lSMU2brE
Trampova deklaracija će takođe verovatno pogoršati već zategnute odnose sa evropskim saveznicima Vašingtona. I Nemačka i Francuska objavile su prošle nedelje saopštenja u pokušaju da spreče Trampovu odluku.
"Ako treba menjati nacionalne granice, to mora biti učinjeno mirnim putem između svih uključenih", rekao je portparol nemačke vlade. Francusko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo o svom protivljenju tom potezu, opisujući ga kao "suprotnom međunarodnom pravu".
#GolanHeights: France does not recognise the Israeli annexation of 1981. The recognition of Israeli sovereignty over the Golan Heights, an occupied territory, would be contrary to international law.https://t.co/IuWjN3czDR pic.twitter.com/iPooPevLy2
— France Diplomacy (@francediplo_EN) March 22, 2019
Neiznenađujuće, Trampova rezolucija dobila je jednako hladan prijem od zemalja sa manje srdačnih odnosa sa Vašingtonom. Sirijska vlada je saopštila da je ta odluka "šamar" međunarodnoj zajednici, tvrdeći da Trampova rezolucija čini Vašington "glavnim neprijateljem" Arapa. Nakon toga, libansko ministarstvo spoljnih poslova insistiralo je da je Golanska visoravan "sirijska arapska" teritorija i da "nijedna zemlja ne može falsifikovati istoriju" zauzimanjem zemlje od drugog naroda.
- Izvor
- foto: © Reuters / Leah Millis / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.