RT: SAD će proširiti Pacifičku vojnu bazu zajedno sa Australijom u nastojanju da zaustave rastući uticaj Kine
Izvor: Vostok / RT
SAD su saopštile da će se pridružiti Australiji u razvoju pomorske baze na ostrvu Manus Papua Nove Gvineje kako bi "zaštitile slobodu mora", u potezu koji očigledno ima za cilj smanjenje prisustva Kine u Pacifiku.
Australija, čvrsti američki saveznik u Pacifiku, već je u novembru izrazila nameru, tražeći izgradnju objekata u dubokim vodama za svoju mornaricu u postojećoj bazi "Lombrum". Sada se Vašington takođe odlučio da se pridruži nameri, u potezu koji je jasno usmeren na slanje signala Pekingu, a koji je već u trgovinskom ratu sa Vašingtonom i u sporovima oko Južnog kineskog mora.
"Radićemo s ovim zemljama radi zaštite suvereniteta i pomorskih prava na pacifičkim ostrvima", rekao je potpredsednik SAD Majk Pens u subotu, pozivajući se na Australiju i Papua Novu Gvineju, dok je govorio o planovima SAD-a u bazi "Lombrum".
"I možete biti sigurni da će SAD nastaviti da podržavaju slobodu mora i neba", dodao je on.
Osim toga, SAD takođe zabrinjava da bi Peking mogao da iskoristi sve veći uticaj na pacifičke ostrvske zemlje kako bi dobio pristup nekoj vojnoj infrastrukturi u blizini glavnih pomorskih puteva u regionu. Pens se čak angažovao u indirektnom verbalnom duelu sa kineskim predsednikom Ksi Đingpingom na samitu APEK-a, gde su se očigledno borili za pažnju manjih pacifičkih država.
"Ne prihvatajte dug koji bi mogao ugroziti vaš suverenitet. Zaštitite svoje interese", pozvao je Pens ostrvske zemlje, misleći na aktivnu politiku Kine u davanju zajmova pacifičkim državama, što bi moglo da je pretvori u glavnog zajmodavaca ostrvskim ekonomijama.
Međutim, u pokušaju da preduhitre Peking da stekne kontrolu nad strateškim lokacijama u Pacifiku, SAD i Australija su u svojoj žurbi zaboravile da pitaju lokalno stanovništvo o njihovom ponovnom vojnom raspoređivanju.
"Nije bilo razgovora sa lokalnim stanovnicima, to je ponovo nametnuto i to je ono o čemu se ljudi ne slažu", rekao je on, izrazivši svoju zabrinutost zbog potencijalnog razmeštanja "strane vojne baze na našem tlu".
Manus ostrvo već ima istoriju da služi interesima SAD i njenih saveznika. Najmanja pokrajina Papua Nove Gvineje, koja ima oko 50.000 stanovnika, nekada je služila kao glavna američka pomorska baza tokom Drugog svetskog rata i ugostila je jedan od dvaju kontroverznih centara za zadržavanje imigracija u Australiji u ne tako davnim vremenima.
- Izvor
- foto: © Reuters / US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Jason Abrams/ vostok.rs
- Povezane teme
- SAD
- Kina
- Australija
- vojska
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.
Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.
Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.