BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Trupe SAD ostaju u Južnoj Koreji čak i ako bude potpisan mirovni sporazum sa Severom - Mun Džae In

RT: Trupe SAD ostaju u Južnoj Koreji čak i ako bude potpisan mirovni sporazum sa Severom - Mun Džae In
02.05.2018. god.

 

Izvor: Vostok / RT

Predsednik Južne Koreje Mun Džae In je saopštio da će američke trupe ostati na poluostrvu čak i ako se postigne mirovni sporazum s Severom, rekavši da njihovo prisustvo nema "nikakve veze sa potpisivanjem mirovnog sporazuma".

"Američke trupe stacionirane u Južnoj Koreji predstavljaju pitanje vezano za savez Južne Koreje i Sjedinjenih Država. One nemaju nikakve veze sa potpisivanjem mirovnog ugovora", saopštio je portparol predsednika Južne Koreje Kim Jui Kjom na konferenciji za novinare.

Saopštenje je usledilo kao odgovor na članak časopisa "Forin afeirs" gde je savetnik predsednika Mun Kung In, saopštio da bi bilo "teško opravdati nastavaka prisustva američkih snaga u Južnoj Koreji", ako se zaključi mirovni sporazum sa Severnom Korejom. Portparol je upozorio savetnika da "ne izaziva konfuzije" sa takvim komentarima.

Diskusije o američkim trupama u Južnoj Koreji usledile su nakon istorijskog susreta između Muna i Kim Džong Una u petak, a koji je rezultirao potpisivanjem deklaraicje u ​​korist "totalne dunklearizacije" Korejskog poluostrva. Susret lidera dve Koreje održao se po prvi put nakon 11 godina, a prvi put je severnokorejski lider prešao granicu od 1953. godine.

Predsednik Južne Koreje Mun Džae In i predsednik Severne KOreje Kim Džong Un prilikom rukovanja u mestu panmudžom u demilitarizovanoj zoni koja razdvaja dve zemlje, foto: © Korea Summit Press Pool / Reuters

Severna Koreja je prethodno signalizirala svoju spremnost za denuklearizaciju na sastanku između Kim Džong Una i kineskog predsednika Ksi Đinpinga prošlog mjeseca, navodeći da će zahtevati "bezbednosne garancije". Ono što se podrazumeva pod garancijom ostaje nejasno, s obzirom da je Severna Koreja navodno odustala od svog dugog insistiranja za povlačenje američkih snaga, bar prema saopštenju Mun Džae Ina krajem aprila.

SAD su već izrazile svoje namere da Severna Koreja napravi "nepovratne" korake ka denuklearizaciji, bez garantovanja bilo kakvih ustupaka u odnosu na vojno prisustvo SAD.

Direktor Cije i novoimenovani američki državni sekretar Majk Pompeo identifikovao je "cilj" administracije Trampa u pogledu Severne Koreje kao "potpunu, proverljivu i nepovratnu denuklearizaciju".


Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton izjavio je da bi sporazum iz 2003. godine, kojim je eliminisan program Libije za oružje za masovno uništenje, mogao poslužiti kao model za pregovore u Severnoj Koreji.

"Imamo mnogo na umu model iz Libije iz 2003., 2004. godine. Očigledno postoje razlike. Libijski program bio je mnogo manji, ali to je u suštini bio dogovor koji smo napravili", rekao je Bolton.

Bivši libijski predsednik Moamer Gadafi se složio da obustavi nuklearni program zemlje u zamenu za ukidanje nametnutih zapadnih sankcija. Ubijen je 2011. godine uz bombardovanje zemlje od strane NATO-a, što je dovelo do građanskog rata i pojave islamsstičkih terorističkih grupa u regionu.



  • Izvor
  • foto: © Kim Hong-Ji / Reuters / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.

Kijev ne bi mogao da izvrši udar ATACMS raketama na Rusiju bez učešća Vašingtona, izjavio je Sergej Lavrov.


Mediji tvrde da novoizabrani predsednik SAD planira da ubedi Kijev da suspenduje svoje NATO ambicije


Ostale novosti iz rubrike »