BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Proverene prirodne metode za lečenje mamurluka

  Proverene prirodne metode za lečenje mamurluka
10.02.2020. god.

Posle naporne radne nedelje, sasvim je normalna želja da se sa prijateljima opustimo provodom u noćnom izlasku. Jedini problem nastaje kada preteramo ili ne povedemo računa o doziranju čašica alkohola koji konzumiramo tokom večeri - a, priznajte da se i vama desilo da popijete “koju više” pa da se ujutru probudite osećajući se kao vreća cementa.

Ako ste i sinoć tako “malo preterali”, možete da odahnete, jer smo za vas pripremili proverene metode (više namirnice) koje će mamurluk obrisati sa vašeg lica i iz glave, a kao mali dodatak, pomoći ćemo vam i da malo bolje upoznate svog neprijatelja.

Neprijatelji mamurluka - lek, hrana, teretana

Izlasci su za mnoge ljude jedna od najlepših stvari, a noćni provod vole i turisti koji otputuju u neki znameniti grad. Na primer, Beograd je poznat po noćnim izlascima i kao grad koji nikad ne spava, pa turisti često dolaze u njega upravo radi ludog provoda. Međutim – kako da se prežive klubovi koje Beograd ima? Tako što se na vreme informišemo o prvim sredstvima “samopomoći” i pripremimo se unapred za burne noći i još burnija jutra.

A  kad dođe jutro, evo šta možete učiniti da najlakše pobedite mamurluk.

Rešite se mamurluka uz pomoć hrane i pića

Ukoliko zaista želite da se rešite mamurluka u najkraćem roku, omogućite svom želucu nešto hranljivije od alkohola, iz čega bi mogao da stvara energiju koja vam je potrebna.

Mi nemamo želju da vam stajemo na muku i predlažemo različite, bizarne, lekove sa raznih krajeva sveta koje će vam možda neko drugi predložiti, ali biće dovoljno da dan koji provedete mamurni posvetite hrani i piću koja se (skoro uvek) nalazi na vašem svakodnevnom meniju.

Potrebno vam je mnogo tečnosti pune vitamina i proteina!

1. Rasol i sok od paradajza su kod nas možda i najpriznatiji lek protiv mamurluka koji će vam svakako nadoknaiti izgubljene elektrolite (soli koje ste izgubili dehidratacijom unutrašnjih organa usled velike količine alkohola i povraćanja).

2. Sok od jednog limuna popijte čim ustanete, pa barem još dva puta u toku dana. On će vam pomoći u stabilizaciji nivoa šećera u krvi i pH vrednosti organizma.

3. Sportski napici ili sveži voćni sok - Sportski (energetski ali bez kofeina) napici sa elektrolitima odlično vraćaju “volju za životom” i nadoknađuju nedostatak energije. Ukoliko ih nemate kod kuce - sveže ceđen sok od voća bogat fruktoznim šećerom i mineralima bi trebalo da pomogne.

Želite recept za energetsku smuti bombu?

Izblendajte bananu, breskvu, borovice, kivi, đumbir i mentu!

Kada je u pitanju hrana, potrebno je konzumirati namirnice bogate kalijumom, kako bi se predupredili česti odlasci u toalet i preveliki gubitak soli iz organizma. Hrana dobra za mamurluk u ovom slučaju su:

  • Pečeni krompir
  • Supa iz kesice
  • Jaja ili neki masni obrok
  • Jogurt
  • Lisnato povrće
  • Pečurke
  • Nagoreli tost
  • Med (slobodno ga stavite u limunadu ili smuti)
  • Suve kajsije

lekovi protiv mamurluka

Treningom protiv ukočenosti mišića i bezvoljnosti

Najbolj dodatak bogatom obroku jeste i fizička aktivnost - da pokrenete lučenje adrenalina i endorfina, koji nam je u stanju mamurluka još više potreban. Veliki broj osoba koje se inače redovno bave fizičkim aktivnostima, upravo vežbom pokušava da kroz znoj “istera” preostale promile alkohola iz krvi.

Znojenje pa hladan tuš!

Lekovi za mamurluk koji ubrzavaju oporavak

Iako je mnogo bolja opcija da u lečenju mamurluka prvo posegnete za nekom hranom ili da adrenalnom u teretani odagnate sve tragove umora od opijanja - mnogim ljudima prvo padne na pamet da malaksalost, glavobolju i mučninu prvo leče lekovima, i to je, zapravo, u redu.

Aktivni ugalj će pokupiti sve toksine iz tela.

Neki lek protiv bolova poput kafetina, aspirina, raptena, brufena ili čak diklofena opustiće mišiće, ublažiti subjektivni osećaj teških nogu i zaustaviće glavobolju. Sat vremena nakon toga, možete uzeti i neki multivitamin, direkt ili razmćen u čaši vode. Još bolja opcija je da odmah nakon leka pojedete nutritivno bogat obrok praćen mineralima iz voća.

Šta je mamurluk i koje vrste pijanstava postoje?

Neki ljudi lakše podnose alkohol, a neki teže. Isto tako i mamurluk može biti i lakši i teži. Koliko će alkohol ostati u sistemu zavisi od vašeg organizma, ali i od pića koje ste konzumirali. Jedno je sigurno - simptomi mamurluka vam neće promaći:

  • Mučnina i povraćanje
  • Glavobolja i umor
  • Nervoza, osetljivost na svetlost i zvukove i loša koncentracija
  • Žeđ ili gubitak apetita

Uzrok mamurluka jeste prekomerna dehidratacija, usled još prekomernijeg unosa alkohola u telo. Alkohol je diuretik, tera vas da mokrite često, a tako se gubi velika količina vode, a sa njom i soli koja je potrebna za pravilno varenje a samim tim i ekscerpciju energije iz hrane.

Usled manjka soli a dodavanja metanola, acetona i aldehida (otrovnih supstanci izalkohola) - šire se krvni sudovi, oterećuje organizam i snižava šećer, što dovodi do pojačane žeđi, drhtavice, mučnine.

Zašto “Nikada više neću da pijem” ne funkcioniše?

Da, svi smo barem jednom u životu sebi ponovili onu poznatu laž, čak se u delirijumu i zakleli u nju, ali - kada promili alkohola u krvi padnu, a muzika krene da svira naše omiljene note ili nas povede dobra atmosfera, tada se napuštaju sva obećanja data “nekada davno”.

Međutim, kako vas ovaj tekst ne bi sačekao još koji put - povedite računa o količini alkohola koji će se proliti vašim grlom predstojeći vikend - dobra zabava ne mora da znači hektolitre alkohola!

 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Išijadikus bol, poznat i kao bol u donjem delu leđa koji se širi duž noge zbog prit


Iako su ulaganja u zdravstvo širom Balkana među najvećim državnim izdacima, čini se da su pacijenti jednako nezadovoljni, i u članicama EU poput Hrvatske i Slovenije, i na celom...

Zubi su jako bitni i kada nam nešto nije u redu sa njima osećamo se nelagodno i jedva


Vitamin B12 se često promoviše kao suplement koji može poboljšati energiju, koncentra

 Šta je miom? Miomi su najčešće dobroćudni tumori glatkih mišića materice. Predstavljaju oboljenje materice koje se manifestuje formiranjem i rastom benignog tumora u miometrijumu – mišićnom sloju materice. Obično se...


U subotu će u Galeriji Narodnog muzeja u Vranju biti održan 'Omaž Dr Vukašinu Antiću'. Poznati hirurg iz Vranja Vukašin Antić preminuo je 1. aprila 2020. godine u 62....


Ostale novosti iz rubrike »