BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Curenje rashladne tečnosti na „Sojuzu“ bi moglo pokrenuti spasilačku misiju na MKS-u

RT: Curenje rashladne tečnosti na „Sojuzu“ bi moglo pokrenuti spasilačku misiju na MKS-u
23.12.2022. god.

Curenje rashladne tečnosti na kosmičkom brodu "Sojuz" MS-22 moglo bi da dovede do toga da Rusija pošalje praznu kapsulu na Međunarodnu kosmičku stanicu (MKS) kako bi vratila ruske i američke članove posade na Zemlju, saopštila je ruska kosmička agencija "Roskosmos".

Sergej Krikalev, šef programa za kosmičke letove u "Roskosmosu", rekao je tokom video-konferencije da još nije doneta konačna odluka o tom pitanju.

Stručnjaci iz ruskih i američkih kosmičkih agencija „radili su zajedno kao i uvek“ na istrazi curenja, koje se dogodilo na "Sojuzu" prošle nedelje, rekao je Džoel Montalbano, predstavnik Nase pri MKS-u.

„Ekipe idu napred-nazad. Stalno razmenjujemo podatke."

Planirano je da letelicu za povratak iz orbite koriste ruski kosmonauti Dmitrij Petelin i Sergej Prokopjev, kao i Nasin Frenk Rubio. Troje kosmonauta se nalazi na MKS-u od septembra.

Rupa, prečnika nekoliko milimetara, uticala je na cev rashladne tečnosti u Sojuzu MS-22, prema istrazi Roskosmosa i NASA-e. Tečnost oslobođena kao rezultat curenja nije kontaminirala spoljašnje površine MKS-a, kao što su solarni paneli ili prozori.

Termička analiza je u toku kako bi se utvrdilo da li je "Sojuz" MS-22 sposoban da dovede posadu kući „ili treba da pošaljemo spasilačku letelicu na stanicu“, rekao je Krikalev.

U poslednjem slučaju, Sojuz MS-23 bi morao da odleti na MKS bez posade po kosmonaute Petelina, Prokopjeva i Rubija, dok bi se Sojuz MS-22 vratio na Zemlju prazan, objasnio je on.

Lansiranje Sojuza MS-23 planirano je za mart 2023. godine, ali bi njegovo lansiranje moglo biti pomereno za februar ako situacija bude zahtevala, dodao je predstavnik Roskosmosa. Ako se to dogodi, buduće misije rotacije posade na MKS-u bi morale biti „prilagođene“, dodao je Krikalev.

Tačan razlog za curenje do sada nije utvrđen, ali su obe strane odbacile bilo kakvu sugestiju da je uzrok curenja meteor.

„Oba tima za putanju, i u Hjustonu i tim za trajektoriju u Moskvi potvrdili su da to nije od kiše meteora“, rekao je Montalbano.

Još nije potvrđeno da li je rupa u Sojuzu MS-22 nastala zbog prirodnih mikrometeoroida, koje je napravio čovek u orbiti ili „neke druge vrste kvara“, dodao je on.

Izvor: RT

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © AFP / NASA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Politika Vašingtona nastavlja da ugrožava globalnu bezbednost, saopštilo je Ministarstvo odbrane Kine.


Kompanija NIS pruža novu šansu mladima bez radnog iskustva

Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...


Grad Pančevo i kompanija NIS nastavili su višegodišnje partnerstvo realizacijom novog projekta u okviru programa „Zajednici zajedno“. Ovog puta, kompanija NIS podržala je rekonstrukciju i uređenje ulaznog hola Muzičke...

Kompanija NIS započela je treću sezonu prakse za operatere u kojoj ove godine učestvuju učenici koji su tek završili odabrane smerove Mašinske škole „Pančevo“, Tehničke škole „23. maj“ i...


Na 65. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (International Mathematical Olympiad – IMO), koja je od 11. do 22. jula održana u Batu u Velikoj Britaniji, svih šest takmičara olimpijskog tima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »