BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kina zahteva da SAD obuzdaju „Spejsiks“ nakon incidenta sa satelitima

RT: Kina zahteva da SAD obuzdaju „Spejsiks“ nakon incidenta sa satelitima
29.12.2021. god.
Peking apeluje na Vašington da preduzme „hitne mere” kako bi sprečio potencijalne sudare kineske kosmičke stanice i satelita „Spejsiksa“

Kineska vlada zahteva od američkih zvaničnika da deluju kako bi sprečili nezgode u orbiti nakon što su se sateliti "Starlink" Ilona Maska umalo zakucali u novu kinesku kosmičku stanicu. Peking je optužio Vašington za nepromišljenost i licemerje.


Upitan o mogućim sudarima sa kineskom kosmičkom stanicom (KKS), portparol ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan potvrdio je da je njegova zemlja uložila zvaničnu žalbu Ujedinjenim nacijama. On je pozvao SAD da preduzmu hitnu akciju kako bi sprečile nesreće u budućnosti.

SAD tvrde da su snažan zagovornik koncepta „odgovornog ponašanja u kosmosu“, ali su zanemarile svoje ugovorne obaveze i predstavljaju ozbiljnu pretnju po bezbednost [kineskih] kosmonauta. Ovo je tipičan dvostruki aršin“, rekao je Žao na konferenciji za novinare, misleći na Sporazum o kosmosu iz 1967. godine, koji čini okosnicu međunarodnog prava u kosmosu.

On je naveo da Vašington treba da preduzme „hitne mere kako bi sprečio ponavljanje ovakvih incidenata“ i da „postupi odgovorno da zaštiti kosmonaute u orbiti i bezbedan i stabilan rad kosmičkih objekata“.

Žao je insistirao da je Vašington direktno odgovoran za ponašanje "Spejsiksa", ističući da državni akteri „snose međunarodnu odgovornost za nacionalne aktivnosti u kosmosu koje sprovode njihove privatne kompanije“.

Peking je prvi put dao svoju žalbu UN-u ranije ove nedelje, navodeći da su dva od približno 1.700 satelita "Starlinka" Maskove kosmičke firme umalo udarila u KKS ove godine u dva navrata, primoravajući posadu stanice da izvede „manevar izbegavanja”. Kineska delegacija u UN-u je saopštila da sateliti „mogu predstavljati opasnost po život ili zdravlje kosmonauta“ ako se ne drže pod kontrolom.

Dok "Spejsiks" tvrdi da su uređaji opremljeni tehnologijom za automatizovano izbegavanje sudara i da druge kosmičke letelice ne moraju da se pomeraju sa svog puta, te izjave nisu uspele da ubede kineske vlasti, koje insistiraju na boljim uveravanjima kompanije i njenih partnera u američkoj vladi.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • Modul kineske kosmilke stanice, foto: © Reuters / CNS Photo / China Manned Space Engineering Office handout / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Politika Vašingtona nastavlja da ugrožava globalnu bezbednost, saopštilo je Ministarstvo odbrane Kine.


Kompanija NIS pruža novu šansu mladima bez radnog iskustva

Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...


Grad Pančevo i kompanija NIS nastavili su višegodišnje partnerstvo realizacijom novog projekta u okviru programa „Zajednici zajedno“. Ovog puta, kompanija NIS podržala je rekonstrukciju i uređenje ulaznog hola Muzičke...

Kompanija NIS započela je treću sezonu prakse za operatere u kojoj ove godine učestvuju učenici koji su tek završili odabrane smerove Mašinske škole „Pančevo“, Tehničke škole „23. maj“ i...


Na 65. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (International Mathematical Olympiad – IMO), koja je od 11. do 22. jula održana u Batu u Velikoj Britaniji, svih šest takmičara olimpijskog tima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »