„Roskosmos“ pozvao naučnike da započnu pripremu leta ljudi na Mesec
Državna korporacija „Roskosmos“ predložila je Institutu za biomedicinske probleme Ruske akademije nauka i Saveznoj medicinskoj i biološkoj agenciji da pošalju aparat sa biljkama i životinjama na brod izvan zemaljskog geomagnetnog polja.
Kako je za RIA Novosti rekao izvor u vazduhoplovnoj industriji, dug boravak u takvom okruženju omogućiće naučnicima da dobiju jedinstvene podatke o efektima leta na živa bića i organizme. Pretpostavlja se da će ove informacije pomoći u pripremi posada za kosmičke letove na velike daljine, uključujući Mesec i druga tela Sunčevog sistema.
Prema sagovorniku agencije, „Roskosmos“ je predložio da se biosatelit „Bion M“ broj dva prepravi za zadatke projekta „Kovčeg“. „Kovčeg“ uključuje lansiranje kosmičke letelice u orbitu 20.000 kilometara iznad Zemlje u trajanju od četiri nedelje za istraživanje kosmičke biologije, fiziologije i biotehnologije. Na visinama na kojima se predlaže slanje „Kovčega“ nalazi se spoljni radijacioni pojas. Istovremeno, projekat "Bion M" predviđa slanje životinja, biljaka, insekata i mikroorganizama na nadmorsku visinu od oko 800 kilometara iznad Zemlje, gde počinje unutrašnji pojas zračenja.
Teško naelektrisane čestice koje lete iz kosmosa i sa Sunca akumuliraju se u pojasevima, sposobne da „razbiju“ DNK i mikroelektroniku. Spoljni i unutrašnji radijacioni pojasevi uključeni u Zemljinu magnetosferu štite žive organizme od kosmičkog zračenja.
Pošto projekat "Kovčeg" nije u Saveznom kosmičkom programu, "Roskosmos" smatra celishodnim da se promene zadaci "Biona M". Sagovornik RIA Novosti primetio je da programer uređaja, raketno-kosmički centar "Progres", smatra da je ideja tehnički izvodljiva.
„Predlaže se lansiranje aparata na novoj raketi-nosaču `Sojuz 5` u okviru letačkih testova“, rekao je izvor agencije.
O predlogu se razgovaralo 2. februara u Moskvi. Odluka će biti doneta u roku od mesec dana. Planirano je da "Bion M" bude lansiran 2024. godine.
Ranije je objavljeno da je prvo lansiranje rakete "Sojuz 5" u okviru letačkih testova zakazano za kraj 2023. godine.
Za sada naučnici nemaju eksperimentalno potvrđene podatke o tome kako će živa bića izdržati duži boravak izvan Zemljinog radijacionog pojasa. Najduži let sa ljudskom posadom izvan Zemlje, računajući od lansiranja do sletanja, izvela je posada američke kosmičke letelice Apolo 17.
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Roskosmos/Ivan Vagner/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- kosmos
- tehnologija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Politika Vašingtona nastavlja da ugrožava globalnu bezbednost, saopštilo je Ministarstvo odbrane Kine.
Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...
Grad Pančevo i kompanija NIS nastavili su višegodišnje partnerstvo realizacijom novog projekta u okviru programa „Zajednici zajedno“. Ovog puta, kompanija NIS podržala je rekonstrukciju i uređenje ulaznog hola Muzičke...
Kompanija NIS započela je treću sezonu prakse za operatere u kojoj ove godine učestvuju učenici koji su tek završili odabrane smerove Mašinske škole „Pančevo“, Tehničke škole „23. maj“ i...
Na 65. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (International Mathematical Olympiad – IMO), koja je od 11. do 22. jula održana u Batu u Velikoj Britaniji, svih šest takmičara olimpijskog tima Srbije...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.