RT: Simulacija otkrila kako bi izgledala neuhvatljiva tamna materija kad bismo je mogli videti
Istraživači iu Harvard & Smitsonian Centra za astrofiziku izveli su jednu od najnaprednijih simulacija tamne materije postigunte ikad i veruju da su stvorili sliku neuhvatljive, „nevidljive“ supstance.
Tamna materija dugo je zbunjivala naučnu zajednicu, uprkos tome što čini oko 85 posto sve materije u univerzumu. Ona čini osnovni deo naših najnaprednijih teorija o samom univerzumu i stoga je presudna za naše razumevanje ... pa, gotovo svega.
Međutim, fotografisanje je nemoguće jer ne stupa u interakciju sa svetlošću. Možemo je otkriti samo preko njenog gravitacionog uticaja na svetlost (ne možemo da vidimo vetar, ali možemo da budemo svedoci kako šuška lišćem i granama drveća, radi poređenja).
Naučnici su primetili pretpostavljeni uticaj tamne materije na galaktičkoj skali, jer ona stvara „oreole“ oko jata galaksija. Prema nedavnoj simulaciji koju su sproveli istraživači sa Harvarda, predvođeni Jiem Vangom, ovi oreoli tamne materije nastaju na svim masovnim slojevima, od galaktičkih pa sve do planetarnih.
foto: © Dr. Sownak Bose, Center for Astrophysics, Harvard University
Tokom petogodišnjeg istraživanja, razvoja i ispitivanja za izradu simulacije, tim je pretpostavio da tamna materija ima masu otprilike 100 puta veću od mase protona i da je sačinjena od slabo interaktivnih masivnih čestica (VIMP), u skladu sa jednom od vodećih teorija o tamnoj materiji.
Manji oreoli planetarnih razmera su premali da bi se otkrili njihovim uticajem na okolnu svetlost, ali mogu potvrditi drugu teoriju o tamnoj materiji - da emituje gama zračenje kada se njene čestice međusobno sudare.
„Ovi mali oreoli mogu se proučavati samo simuliranjem evolucije kosmosa u velikom superračunaru“, rekao je Vang.
„Naše istraživanje baca svetlo na ove male oreole dok nastojimo da saznamo više o tome šta je tamna materija i ulozi koju ona igra u evoluciji univerzuma.“
Naučnici neprestano razvijaju i dorađuju nove modele kako bi pokušali da razumeju ovu misterioznu materiju, ali ova najnovija simulacija može da pomogne usmeravanju budućih istraživanja i ponudi još jedan trag na putu čovečanstva do objedinjene teorije svega.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © J. Wang; S. Bose/Center for Astrophysics / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- kosmos
- istraživanje
- tehnologija
- pronalazak
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Avion 'Tecnam P-Mentor' se u svetu avijacije smatra pravim biserom italijanske avioindustrije i predstavlja savremeni trenažni avion koji kombinuje klasične vrednosti sa najnovijom tehnologijom, čineći ga izuzetnim
Kompanija Open Ai je najpoznatija po svom modelu veštačke inteligencije Chat GPT. Ali, poput drugih džinova iz Silikonske doline, i Open Ai želi da proširi svoj uticaj.
Ruski kosmonaut Aleksej Zubricki nalazi se u bazi podataka ukrajinskog Ministarstva odbrane kao lice koje izbegava regrutaciju i tražen je zbog izdaje
Proboj u lečenju smrtonosne bolesti bliži se kraju, izjavio je direktor istraživačkog instituta Gamaleja
Kreativnost i inovativnost mladih u kontekstu uspešnih biznis priča i poslovnog sveta budućnosti bili su u fok
Održivi razvoj, odgovoran odnos prema prirodnim resursima, značaj energetske tranzicije i zelene agende u poslovanju bili su u fokusu pane
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!