BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Spektar RG“ izveden na orbitu

„Spektar RG“ izveden na orbitu
14.07.2019. god.


Sa lansirnog mesta br. 81 kosmodroma "Bajkonur", 13. jula 2019. u 15:30:57 po moskovskom vremenu, uspešno je lansirana raketa nosača "Proton-M" sa kosmičkom astrofizičkom opservatorijom "Spektar RG". Lansiranje i let su prošli bez broplema. Ovo je bilo drugo lansiranje ovog tipa lansirnog vozila 2019. godine.


Dva sata kasnije, u 17:30 po moskovskom vremenu, letelica je odvojena od gornje faze rakete "DM-03", a orbitalna opservatorija započela je svoj 100-dnevni let do blizine tačke L2, gde će istraživati Univerzum u rendgenskom elektromagnetnom sistemu zračenja. Svi sistemi rade normalno, kao i solarni paneli i toplotni štit. 


 
Istraživanje je planirano u narednih šest i po godina, od čega četiri godine u režimu skeniranja zvezdanog neba, a dve i po godine u režimu opažanja objekata u kosmosu.



Očekuje se da će tokom istraživanja "Spektrum RG" naći oko 100.000 klastera galaksija u vidljivom delu kosmosa, oko tri miliona akumulirajućih supermasivnih crnih rupa, stotine hiljada aktivnih zvezda, na desetine hiljada galaksija koje formiraju zvezde i mnoge druge objekte.




Ovi podaci su izuzetno važni za razumevanje kako se materija distribuira u kosmosu, kakva je uloga tamne energije u njegovom razvoju i kako se pojavljuju i rastu supermasivne crne rupe.

Kosmička opservatorija „Spektar-Rendgen-Gama“ (Spektar RG) je međunarodni rusko-nemački projekat, čiji je cilj stvaranje orbitalne astrofizičke opservatorije za proučavanje kosmosa u opsegu rendgenskih zraka.


Opservatorija uključuje dva teleskopa: „eRosita“, koji je napravio Institut za vanzemaljsku fiziku društva „Maks Plank“ iz Nemačke, i „ART-IKSC“ (ART-XC), koji je razvio Institut za istraživanje svemira Ruske akademije nauka, a proizveo ruski Naučno-istraživački institut za eksperimentalnu fiziku iz Sarova.

Glavna misija opservatorije „Spektar RG“ je istraživanje univerzuma u opsegu rendgenskih zraka elektromagnetnog zračenja i stvaranje karte vidljivog univerzuma, na kojoj će biti zabeleženi svi dovoljno veliki klasteri galaksija.

 



  • Izvor
  • foto: roscosmos.ru/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Politika Vašingtona nastavlja da ugrožava globalnu bezbednost, saopštilo je Ministarstvo odbrane Kine.


Kompanija NIS pruža novu šansu mladima bez radnog iskustva

Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...


Grad Pančevo i kompanija NIS nastavili su višegodišnje partnerstvo realizacijom novog projekta u okviru programa „Zajednici zajedno“. Ovog puta, kompanija NIS podržala je rekonstrukciju i uređenje ulaznog hola Muzičke...

Kompanija NIS započela je treću sezonu prakse za operatere u kojoj ove godine učestvuju učenici koji su tek završili odabrane smerove Mašinske škole „Pančevo“, Tehničke škole „23. maj“ i...


Na 65. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (International Mathematical Olympiad – IMO), koja je od 11. do 22. jula održana u Batu u Velikoj Britaniji, svih šest takmičara olimpijskog tima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »