Šest sovjetskih amfibijskih vozila: Od kopija američkih modela do originalnih projekata
Vozila koja se kreću i po kopnu i po vodi nekada su bila deo vizije budućnosti SSSR-a, tako da su stvoreni mnogi neobični modeli. Međutim, neke od ovih ideja nikada nisu zaživele.
1. GAZ-46 MAV
Pavel Lisicin/Sputnik
MAV je skraćenica za „malo plutajuće vozilo”. Imalo je motor jednog od najpoznatijih sovjetskih automobila, „Pobeda”, koji se u SSSR-u proizvodio neposredno posle Drugog svetskog rata.
Ovo amfibijsko vozilo je navodno bilo kopija američkog modela Ford GPA. Sličnost među njima je očigledna. GAZ-46 se proizvodio od 1953. do 1958. godine, a bio je namenjen za prevoz vojnika i izvršenje različitih vojnih zadataka na vodi. Bio je zaista mali i u njega je moglo da se smesti pet osoba.
2. BAV- 485
Wisnia6522/Wikipedia
SSSR-u su bila potrebna i velika amfibijska vozila, pa su konstruktori napravili model BAV, „veliko plutajuće vozilo”.
I BAV je bio zasnovan na američkom prototipu, na amfibijskom kamionu DUCW-353. SSSR je tokom Drugog svetskog rata dobio na stotine ovakvih vozila u okviru programa savezničke pomoći.
Sovjetska verzija je mogla da prevozi 28 osoba ili 2,5 tona tereta. Proizvodio se do početka 60-ih, ali je i naredne dve decenije intenzivno korišćen u zemljama Istočnog bloka i na Bliskom istoku.
3. PTS
Vitalij Ankov/Sputnik
Početkom 60-ih SSSR je počeo sa realizacijom novog projekta, ovoga puta radilo se o potpuno originalnom vozilu. Dobilo je naziv PTS, a bilo je to amfibijsko transportno vozilo srednje veličine. Ono je bilo preteča svim budućim amfibijskim transporterima, a najnovije modifikacije ovog projekta još uvek koristi ruska vojska.
Prvo vozilo je predstavljeno 1965. godine. Moglo je da nosi dvostruko više tereta od BAV-a: pet tona. Za razliku od svog prethodnika, imalo je gusenice i moglo je da se kreće u rejonima koji su bili izloženi radijaciji ili delovanju biohemijskog oružja.
4. VAZ-Э „Reka”
Arhiva NIIC AT
Najpoznatiji sovjetski terenac „Niva” uspeo je da šarmira čak i stroge zvaničnike iz Ministarstva odbrane, koji su naredili da se napravi amfibijska verzija vozila. Ona je konstruisana 1976. godine, ali je bilo potrebno da prođe još jedna decenija da fabrika VAZ reši pitanje sistema za hlađenje motora.
Ukupno je proizvedeno 21 vozilo, ali ona nisu zadovoljila očekivanja sovjetske vojske. Gorbačovljeva perestrojka je dokrajčila projekat i koncept plutajuće „Nive” je zaboravljen.
5. LuAZ-967
Boris1960/Wikipedia
Ovo vozilo je takođe konstruisano za Vazdušno-desantne snage kako bi se evakuisali ranjeni vojnici sa bojišta i obezbedilo snadbevanje municijom. Moglo se voziti u poluležećem položaju.
LuAZ je bilo dovoljno lako vozilo da se moglo prevozili avionom, ali je zato njegova nosivost bila smanjena na oko 400 kilograma. Za razliku od amfibijske „Nive”, ovo vozilo je 60-ih i 70-ih bilo u masovnoj proizvodnji.
6. UAZ 3907 „Jaguar”
Arhiva UAZ
Fabrika automobila UAZ u Uljanovsku (900 kilometara istočno od Moskve) proizvodila je vozila koja su nekada bila popularna u SSSR-u. Krajem 70-ih godina počela je projekat lakog amfibijskog vozila za vojsku i granične patrole. Trebalo je da ima nosivost do 600 kilograma. Projekat je završen početkom 80-ih.
Do 1989. godine UAZ je proizveo 14 „Jaguara”. Model je mogao lako da manevriše u vodi, dostizao je brzinu do 100 kilometara na čas, a čak je mogao da podnese udarni talas nuklearne eksplozije. Konstruktori su tvrdili da nijedna vojska na svetu ne poseduje takvo vozilo. Dve godine je bilo potrebno da ga vojska testira i odobri, ali tada se Sovjetski Savez raspao i projekat je, kao i mnogi u to doba, završio u korpi za otpatke.
Aleksej Timofejčev, Russia beyond
- Izvor
- foto: Arhiva NIIC AT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Politika Vašingtona nastavlja da ugrožava globalnu bezbednost, saopštilo je Ministarstvo odbrane Kine.
Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...
Grad Pančevo i kompanija NIS nastavili su višegodišnje partnerstvo realizacijom novog projekta u okviru programa „Zajednici zajedno“. Ovog puta, kompanija NIS podržala je rekonstrukciju i uređenje ulaznog hola Muzičke...
Kompanija NIS započela je treću sezonu prakse za operatere u kojoj ove godine učestvuju učenici koji su tek završili odabrane smerove Mašinske škole „Pančevo“, Tehničke škole „23. maj“ i...
Na 65. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (International Mathematical Olympiad – IMO), koja je od 11. do 22. jula održana u Batu u Velikoj Britaniji, svih šest takmičara olimpijskog tima Srbije...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.