Sibirski naučnici razvili novu tehnologiju za lečenja raka
Naučnici u Laboratoriji ćelijskih procesa na čelu sa doktorom bioloških nauka Sergejem Bogačevim već nekoliko godina razvijaju tehnologiju pod nazivom "Karanahan" ("ubijanje uzroka"). Zasnovana je na ranjivosti matičnih ćelija karcinoma u određenim periodima njihovog životnog ciklusa.
"Izučavanjem matičnih malignih ćelija, naše kolege su otkrile njihovu jedinstvenu osobinu - sposobnost za uzimanje ekstracelularnih DNK fragmenata. Dalja istraživanja su pokazala da ako se ovi fragmenti ubace u ćeliju nakon određenog vremenskog perioda nakon izloženosti citostaticima (hemioterapiji), oni ne dozvoljavaju ćeliji da dovrši proces oporavka i umire", navodi se u izveštaju.
U Institutu su dodalo da se nova tehnologija naziva i "3 + 1" - prve tri doze droge ubrizgane u tumor ubijaju najveći deo ćelija raka, a četvrta uništava preostale. Već je uspešno testirana u lečenju kancera kod miševa, kao i na ćelijskim kulturama ljudskog glioblastoma (najagresivniji tip raka).
Tokom istraživanja bilo je moguće utvrditi da se životni ciklus ćelija različitih vrsta tumora razlikuje, pa je za svaku vrstu potrebno odabrati raspored za davanje tretmana. Pored toga, na ovaj ciklus utiče sezona - u leto i zimi, vremenski intervali bi trebali biti različiti.
"Očigledno, najbolje rešenje bi bio individualni plan za svakog pacijenta pri primeni tehnologije " Karanahan" na osnovu studije ćelija sopstvenog tumora. Kao rezultat toga, tehnologija značajno povećava dejstvo hemioterapije i ime omogućava da se ponekad smanji citostatička doza pacijentu", dodaje se u saopštenju.
Naučnici veruju da se primenom hemioterapije u kombinaciji sa tehnologijom "Karanahan" značajno mogu povećati šanse za pacijentima obolelih od raka za oporavak i ispunjen život nakon tretmana.
U saopštenju Instituta se dodao da je nova tehnologija prošla sve pretkliničke testove, te da je spremna za klinička ispitivanja. Ispitivanja zahtevaju značajna ulaganja, a testiranja mogu trajati od pet do deset godina.
- Izvor
- foto: © RIA Novosti / Kirill Kallinikov/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- medicina
- bolest
- istraživanje
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Avion 'Tecnam P-Mentor' se u svetu avijacije smatra pravim biserom italijanske avioindustrije i predstavlja savremeni trenažni avion koji kombinuje klasične vrednosti sa najnovijom tehnologijom, čineći ga izuzetnim
Kompanija Open Ai je najpoznatija po svom modelu veštačke inteligencije Chat GPT. Ali, poput drugih džinova iz Silikonske doline, i Open Ai želi da proširi svoj uticaj.
Ruski kosmonaut Aleksej Zubricki nalazi se u bazi podataka ukrajinskog Ministarstva odbrane kao lice koje izbegava regrutaciju i tražen je zbog izdaje
Proboj u lečenju smrtonosne bolesti bliži se kraju, izjavio je direktor istraživačkog instituta Gamaleja
Kreativnost i inovativnost mladih u kontekstu uspešnih biznis priča i poslovnog sveta budućnosti bili su u fok
Održivi razvoj, odgovoran odnos prema prirodnim resursima, značaj energetske tranzicije i zelene agende u poslovanju bili su u fokusu pane
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!