BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski naučnici prvi u svetu oživeli zamrznuto srce žabe

Ruski naučnici prvi u svetu oživeli zamrznuto srce žabe
04.05.2018. god.


Ruski naučnici su prvi u svetu koji nakon zamrzavanja iuspeli da ožive smrznuto srce žabe, rekao je RIA Novosti šef projektne grupe Fondacije za napredne studije (FPI), profesor Anatolij Kovtun.

FPI razvija tehnologiju neograničenog vremenskog čuvanja u održivom stanju izolovanih tkiva i ljudskih organa.

Srce žabe je uspelo da se oporavi nakon 45 dana skladištenja. Srce je bilo smrznuto na minus 196 stepeni Celzijusa.

Naučnici su takođe uspeli da postignu oporavak funkcionalne aktivnosti izolovanog srca pacova posle 24 sata hipotermičkog skladištenja na plus četiri stepena.

"Uspešna transplantacija srca nakon hipotermičkog skladištenja pacova-primatelja je provedena, a postojećim tehnologijama skladištenje srca nije moguće više od šest sati", navodi se u saopštenju Fondacije.

Prema Kovtunu uspeh rada će omogućuti da se napravi naučna revolucija u medicini. Sada je važno razraditi dugoročnu kriopreservaciju tkiva i organa (duboko zamrzavanje) za naknadnu transplantaciju. Rešavanje ovog problema omogućiće stvaranje banaka smrznutih organa, što će dovesti do spasenja hiljada ljudskih života, rekao je profesor.

Kriopreservacija je niskotemperaturno skladištenje živih bioloških uzoraka sa mogućnošću obnavljanja njihovih bioloških funkcija nakon odmrzavanja. U tom pravcu razvijeni su novi metodološki pristupi i eksperimentalno potvrđeni, a koji omogućavaju zamrzavanje organa životinja sa očuvanjem njihovih funkcija.

"Do danas, razvijena je eksperimentalno dokazana na modelima koncepta ćelija, tkiva i organa obezbeđujući zamrzavanje bez kristalizacije u uslovima od 20-30 procenata smanjenja ukupne koncentracije krioprotektora", kaže Kovtun.

Na primeru aorte pacova pokazuje se restauracija slojeva endotelnog i glatkog mišića na nivou od 85-95 procenata živih ćelija nakon smrzavanja do kriogenih temperatura. Dokazana je restauracija kontraktilne funkcije krvnih sudova.

Projekat razvija FPI od 2015. godine. Glavni izvođač je Institut za biofiziku ćelija RAS, koji se nalazi u Pušinu. Očekuje se da će rezultate studije koristiti Ministarstvo zdravlja, FMBA i drugi zainteresovani savezni organi.

Fondacija za napredne istraživače (FPI) osnovana je 2012. godine kako bi promovisala istraživanje i razvoj odbrane i bezbednost zemlje. Aktivnosti se odvijaju u tri glavna područja - hemijsko-biološko-medicinska, fizičko-tehnička i informativna. Sada Fondacija radi na desetinama projekata, u stvorenih za njih u više od 40 laboratorija na vodećim univerzitetima, istraživačkim institucijama i vojnih preduzećima.
 



  • Izvor
  • foto: © Vladimir Smirnov/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Politika Vašingtona nastavlja da ugrožava globalnu bezbednost, saopštilo je Ministarstvo odbrane Kine.


Kompanija NIS pruža novu šansu mladima bez radnog iskustva

Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...


Grad Pančevo i kompanija NIS nastavili su višegodišnje partnerstvo realizacijom novog projekta u okviru programa „Zajednici zajedno“. Ovog puta, kompanija NIS podržala je rekonstrukciju i uređenje ulaznog hola Muzičke...

Kompanija NIS započela je treću sezonu prakse za operatere u kojoj ove godine učestvuju učenici koji su tek završili odabrane smerove Mašinske škole „Pančevo“, Tehničke škole „23. maj“ i...


Na 65. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (International Mathematical Olympiad – IMO), koja je od 11. do 22. jula održana u Batu u Velikoj Britaniji, svih šest takmičara olimpijskog tima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »