BTG-vrh
Početna stranica > Novosti

Google i Facebook prikupljaju lične podatke, a evo kako to da izbjegnete

Istraživanje Nacionalnog instituta za statistiku Španije, tokom kojeg je praćeno više od 40 miliona uređaja građana u cilju prikupljanja podataka o kretanju, iako je anonimno, kod mnogih je izazvalo nezadovoljstvo i sumnju.
Google i Facebook prikupljaju lične podatke, a evo kako to da izbjegnete
20.12.2019. god.

Podaci u mobilnim telefonima su stalno i neprimjetno dostupni, piše advokat Paloma Ljanez u svojoj knjizi “Datanomiks”.


Naš mobilni stalno ima našu lokaciju
 
Sve počinje kada aplikacija od nas zatraži dozvolu da pristupa našoj lokaciji. Osim aplikacija kao što su “Google maps”, postoje i druge koje isto traže. Pored svih “Google-ovih”, dozvolu za pristup lokaciji traže i aplikacije kao što su Beleške, Kamera ili Foto-galerija. Zašto moramo da odamo “Facebook-u”, “Twitter-u” ili “Instagram-u” gdje smo?
 
Država “Velikog brata”? Španija počinje da prati građane u kontroverznoj studiji
 
Kako da se rješite ove vrste nadzora? Imajte na umu da možete odbiti da date ove dozvole ili, na primjer, zabraniti “Google-u” da pristupa mikrofonu ako vam ne treba govorni pretraživač, savjetuje Ljaneza.
 
Činjenica da su podaci koje uzimaju anonimni ne znači da je naša privatnost zaštićena. Dakle, istraživanje objavljeno u “Nature” pokazuje da se od 15 anonimnih podataka osoba može identifikovati sa 99,98 odsto pouzdanosti.

Podaci koje dajemo besplatno koriste se za zaradu
 
Dvije kompanije koje prikupljaju najviše podataka od svojih korisnika su “Google” i “Facebook”. Svoj prihod ostvaruju prevashodno od reklamiranja i potrebno je da ga orijentišu na kupca što preciznije. Za to obično mogu poslužiti lični podaci koje čuvamo u ovim servisima. Tako u odjeljku “Moja aktivnost” na “googel-u” možemo vidjeti spisak video-snimaka sa Youtube-a koje smo gledali i sva mjesta na kojima smo bili ako smo im dozvolili da nas prate.
 
Treba imati na umu da “Gacebook”, na primjer, pored našeg imena, starosti i radnog mjesta, takođe ima sve podatke sa “Whatsapp-a” i “Instagrama”, jer ima vlasništvo obe ove platforme. Glasovni asistenti “Google-a”, “Amazona” i “Apple-a” uvek su na aktivnom slušanju, a ne samo kada ih aktiviramo. Fitnes narukvice poput “Fitbita” takođe prikupljaju informacije. Na “Iphone-u” je i kao podrazumjevana instalirana zdravstvena aplikacija koja bilježi mnogo sličnih podataka, upozorava advokat.
 
Da li je moguće izbrisati podatke?
 
Ako ste Evropljanin, Opšta uredba o zaštiti podataka EU daje vam prava pristupa, ispravljanja, brisanja, protivljenja, prenosivosti, i ograničenja obrade vaših privatnih podataka.
 
Platforme poput “Google-a” i “Facebook-a” mogu da koriste, sortiraju i brišu podatke sa sopstvenih web-stranica i aplikacija. Međutim, u svojoj knjizi Ljaneza kaže da su kompanije dužne da izbrišu lične podatke ako mi to tražimo, ali ne govori šta je sa podacima o stvarima koje nam se sviđaju ili bi nas mogle zanimati.
 
Pored toga, poznati kolačići prikupljaju podatke anonimno, ali oni su povezani sa našim pretraživačem ili Google profilom. Oni su krivi za to što nalećemo na uporne reklame proizvoda o kojima smo konsultovali druge platforme, prenosi Sputnik.
 
Zaključno, Ljaneza nas pita da li vrijedi žrtvovati svoje osnovno pravo na anonimnost i privatnost zbog benefita koje dobijamo prihvatanjem svih uslova korišćenja.


  • Izvor
  • www.itnjuz.info


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...


 Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn

Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il


Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni.

Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...


Kompanija Microsoft priznala je da su hakeri uspeli da ukradu deo izvornog koda operativnog sistema Windows, kao i još nekoliko softvera koji su u fazi izrade.


Ostale novosti iz rubrike »