BTG-vrh
Početna stranica > Novosti

Internet revolucija

Internet revolucija
14.10.2019. god.
 
 
Tri milijarde ljudi u svetu ima stalni pristup internetu, dok je dostupnost interneta (userbase reach) na oko četiri milijarde ljudi, prema istraživanju kompanije We Are Social. To i dalje ostavlja skoro polovinu ljudske populacije bez pristupa globalnoj mreži. Mnogi delovi Afrike, Azije, pa čak i nekih zapadnih zemalja imaju malo ili nimalo opcija za povezivanje na globalni  informacioni auto-put.
 
U prošlosti je bilo dosta predloga za delimično rešenje ove globalne nejednakosti. Google je prošle godine predstavio Loon, sistem balona koji bi sa velike visine iz stratosfere emitovale signal. I Facebook je predlagao nešto slično - njihov Aquila avion na solarni pogon je mogao da danima ostane u vazduhu i emituje internet signal preko velikog područja. Ovi sistemi su bili prevashodno namenjeni delovima Afrike i Azije. 
 
I kompanija Space X, milijardera Elona Maska (koji takođe rukovodi i proizvođačem automobila Tesla) planira da do kraja godine lansira mrežu satelita koji će omogućiti besplatan internet za bar milijardu ljudi. To bi bila revolucija ne samo u tehnološkom svetu, već bi dovelo i do krupnih društvenih promena, naročito u zemljama u razvoju. Sateliti će biti lansirani pomoću njihovih raketa Falcon i Delta Heavy, koje već snabdevaju Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
 
Sateltski pristup internetu postoji - kompanije Iridium i Immarsat već godinama nude ove usluge, ali je brzina relativno mala, a cena usluge paprena, te ih najviše koriste mornarice, naftne platforme, hitne službe, kao i (veoma) bogati pojedinci. 
 
Space X će mrežu internet satelita graditi u fazama, a planiraju i nove Falcon i Dragon rakete koje će moći da odjednom u svemir pošalju veći broj satelita. 
 
Ivan Trajković 
 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...


 Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn

Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il


Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni.

Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...


Kompanija Microsoft priznala je da su hakeri uspeli da ukradu deo izvornog koda operativnog sistema Windows, kao i još nekoliko softvera koji su u fazi izrade.


Ostale novosti iz rubrike »